| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, lucrez in strainatate cu ziua, nu am un venit fix si nici contract. Vreau sa fac un credit sa vin inapoi in Romania sa ma mut si sa incep sa lucrez dar nu stiu de unde pot sa fac unul. Mentionez ca nu am nimic pe numele meu ( apartamen, masina etc ).

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Credit nu vei obtine nicaieri in lume daca n-ai un venit asigurat de unde sa restitui banii.
Economiseste si aduna-ti banii necesari pentru drumul spre acasa.

Daca n-ai nici aceasta posibilitate, poti apela pentru ajutor la ambasada sau consulat al Romaniei din tara unde te aflii, pentru ajutor de repatriere.

10 răspunsuri:
| EllaLoredana a răspuns:

Daca nu ai loc de munca stabil, si nici nimic pe numele tau, nu poti face nici un fel de credit.

| Violleta2022 a răspuns:

Nici o banca nu-ti poate acorda credit, indiferent cat de mic il doresti, pentru simplu motiv ca nu indeplinesti conditia eliminatorie, adica iti trebuie adevarinta de munca de minim 12 luni la acel loc de munca.
Cum nu muncesti legal, nu ai cum sa dovedesti ca ai venituri, deci nu poti sa primesti creditul.

| Anonimus1358 a răspuns (pentru Bula):

Si daca imi strang bani de venit in tara unde locuiesc? Ce fac? De asta vreau imprumutul

Bula
| Bula a răspuns (pentru Anonimus1358):

Daca iei un imprumut, suma rambursata va fi cel putin dublul (daca nu chiar si triplul) sumei luate imprumut.
De unde vei lua banii, daca nici acum nu le ai?

| Anonimus1358 a răspuns (pentru Bula):

Nu conteaza suma rambursata, vreau doar sa ajung inapoi in Romania

| Ryumex a răspuns:

Pai le iei bani si pleci big grin ce are laughing)
doar ca nu iti da daca nu ai cum sa dovedesti ca i poti inapoia....alfel ma bagam si eu demult laughing)

Bula
| Bula a răspuns (pentru Anonimus1358):

1. Din ce tara vrei sa te intorci inapoi in Romania?
2. Ce meserie stii /Ce diploma si experienta ai?
3. Cati ani ai?
Eventualele posibilitati difera de la o tara la alta.

| Anonimus1358 a răspuns (pentru Bula):

Din Portugalia, am 10 clase, fata experienta, 18 ani

Bula
| Bula a răspuns (pentru Anonimus1358):

Hmmmm...
Nu stiu ce sa-ti spun, darin Romania nu prea vei avea posibilitatea la un venit lunar mai mare de salarul minim, adica cca 300 euro lunar. Din actati bani nu vad cum sa rambursezi un imprumut.
Daca stii deja limba acceptabil, apeleaza la comunitatile bisericesti, cere-le sfatul.
Ei au multe relatii, te pot recomanda la ceva munca ce o poti face, sa poti si castiga bani si sa ai asigurate mancarea si cazarea (poate chiar si langa biserici).
Iar daca te dovedesti serios, poate iti vor da si bani pentru drum pana acasa.
Iar aici te va astepta... salarul minim, daca gasesti de munca.

| Anonimus1358 a răspuns (pentru Bula):

Locul de munca in Romania este asigurat deja, multumesc de sfat