| HumptyBumpty a întrebat:

As dori sa imi cumpar un laptop in rate si am niste intrebari legate de acestea.
1 - Ca sa platesc offline, ce ar trebui sa fac? Din cate am citit, peste tot apar card-uri iar eu nu am chef sa il complic pe tatal meu cu asa ceva.
2 - Legat de rate, pana la 12 rate ai o rata fixa iar daca vrei mai multe rate, vei plati o dobanda, respectiv ceva in plus? Daca da, cat de mult?
3 - Exista o rata minima, de exemplu la un produs rata minima sa fie 200 de ron si nu o poti modifica?

Orice informatie in plus m-ar ajuta. Multumesc.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. iti faci un credit bancar si mergi la ghiseu la banca si platesti... este mult mai complicat decat un card de credit/cumparaturi

2. depinde de banca, de tipul de credit samd

3. exista si o rata minima, mai bine zis o perioada maxima de creditare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa iei ceva in rate oricum trebuie sa te complici cu banca. Banca iti plateste acel laptop iar tu sau tatal tau trebuie sa mearga lunar la banca.
In magazinul de unde iei laptopul ti se va calcula rata pe 12 sau 24 de luni la alegere si tot acolo iti va spune daca exista dobanda sau nu.
Dupa aceea, tatal tau trebuie sa mearga lunar la banca pentru a plati rata lunara calculata. Dupa parerea mea mai multa complicatie este sa stea la rand in banca, iarna, decat ca banca sa retraga direct din card lunar.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1. Fara card nu poti.
2. Sunt banci care au si 24 rate dar si care au numai 6 rate. Imparti suma la numarul de rate si platesti. Poti sa pui si numai suma minima indicata de banca dar la sfarsitul perioadei trebuie sa depui restul, tot o data. Daca depasesti perioada poti ajunge si la 30% DAE.
3. Magazinul ia de pe card cat trebuie. Tu poti sa pui rata minima care cred ca este de 10% din rata. Iti spune banca. La sfarsit trebuie sa pui, insa, totul.
Fara card nu se poate!

| RAY a răspuns:

1,sa ai banii in mana si platesti in magazin
2, recomand 12 rate fara dobanda, altex 12 rate
3, normal ca nu se poate modifica, doar in unele cazuri daca intri in somaj, dar e greu in orice ca recomand 12 rate, si un laptop pana in 2000 ron ron

http://altex.ro/......ce/dir/asc

| HumptyBumpty explică (pentru anonim_4396):

Deci sa inteleg ca mergi lunar la banca, depui bani pe card pentru ca nu poti toti deodata, ci cat o rata lunara ca apoi acei bani fie retrasi, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru HumptyBumpty):

Nu. Daca vrei sa mergi lunar la banca sa platesti rata, nu bagi in niciun card ci intr-un cont. Dar daca alegi sa iti fie retrasi din cardul tau de credit atunci nu mai mergi la banca deloc.

| HumptyBumpty explică (pentru anonim_4396):

Ok,pai tatal meu nu are card si de asta am intrebat. Deci el merge lunar la banca, unde are acel cont facut in momentul in care am cumparat laptopul? Sa fiu sigur ca inteleg.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru HumptyBumpty):

Da. Merge in magazin mai intai, cu dovada ca are salar, cu ultima factura de la Enel si acolo gaseste si mai multe explicatii.