| FazekasErvin a întrebat:

Bună am o întrebare pentru cei care au expediat colet prin FanCurier prin ramburs la secțiunea valoare declarată se adaugă prețul coletului fără costul expedierii sau cu costul expedierii inclus?

2 răspunsuri:
| DontActLikeMe a răspuns:

Cu costul expedierii.

| eliancodrut a răspuns:

Rambursul este una, plata expeditiei este alta.
La ramburs pui suma pe care trebuie sa ti-o achite destinatarul. Plata expeditiei poate fi facuta de expeditor sau de destinatar - acest lucru se specifica (curierul trebuie sa te intrebe) in documentul de expeditie.
Daca expeditia trebuie achitata de destinatar, dar a platit-o expeditorul, costul poate fi adaugat la suma de rambursare ce defineste costul continutului.
Valoarea declarata este una, valoarea rambusului este alta. Gadeste-te ca trimiti documente.