| Claudya54 a întrebat:

Buna! Am si eu 2 perusi fetita si baietel i-am pus pae sa oua si l-ea mancat i-am pus rumegus il da afara ce trebuie sa le pun sa oua?

5 răspunsuri:
| AlexandraGabriellaLova a răspuns:

Trebuie sa le cumperi o cutie din lemn cu intrare mare si o asezi in colivie. Le pui in cutie paie si astepti pana iti oua. Dupa asta le dai vitamine pentru mancare si apa. Perioada de incubatie consta in 25-28 zile. Le dai vitamine in permanenta (niciodata sa nu le lipseasca vitaminele!). le dai mancare ''VITA MIX+'' special pentru perusi (sa arate poza de pe cutie, eu m-am pacalit) apa proaspata in fiecare zi cu vitaminele ''POLIVIT'' (1ml la un l de apa). Penele cresc definitiv si puiul se hraneste singur la aproximativ 2 luni. In acest timp treuie sa petreci mult timp cu el pentru ca daca nu, se va salbatici. sa nu le dai seminte de floarea soarelui ca se imbolnavesc! fundita?

| didicriss a răspuns:

Eu stiam ca trebuie sa le cumperi un cuib special de la un pet shophappy

| prettyselena11 a răspuns:

Eu am 2 perusi ca tine...depinde si varsta lor iar maui demult am avut 2perusi mai batrani si mi-au facut oua pe jos(in colivie)ptc nu am stiut ca vor sa se imperecheze si au trait puii dar trebuie o cutiuta speciala totusi...ai rabdare cu eiwinkingdaca au mai mult de un an punele o cutiuta speciala

| XFabyX a răspuns:

Nmk E mai bine sa astepti sa vezi ce se intamla...

| Alexanddddra a răspuns:

Buna! In primul rand cumparale un cuib special (se gaseste la magazinele de animale), in al doilea rand trebuie sa fie trecuti peste 4 luni amandoi(sa aiba hormoni amandoi pentru a se imperechea) si in al treilea rad si ti-o spun cu parere de rau, trebuie ca pui in colivie doi masculi si o femela pentu a alege femela cu ciene vrea sa ramana dintre ei doi sad..mai cumpara inca unu in caz de vrei sa faca pui pentru. crescatorie sau etc.