| Andreeaioan115 a întrebat:

Bună,astăzi oscilez între drept și psihologie. Care domeniu este mai complicat? Sunt realistă și vreau sa îmi aleg calea cea corectă. Dacă mă puteți ajuta cu sfaturi utile și dau funda.

11 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Trebuie sa te gandesti ce faci mai departe... unde te vei duce cu psihologia?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ce îți dorești? Ce îți place să faci?
Când iubești ceea ce faci, totul e mai ușor.

Pe mine personal mai mult mă atrage psihologia...pentru că iubesc oamenii și conversațiile cu ei.

| Daz01 a răspuns:

Facultatea de Științe Juridice îți oferă destul de multe oportunități, voi da admitere în Barou pentru meseria de avocat, admitere în magistratură sau la camera notarilor și poți oricând să-ți găsești un job ca și consilier juridic. Cu toate că oportunități sunt, facultatea asta nu-ți garantează și un loc de muncă (cum sunt alte facultăți de inginerie), ci totul depinde de tine și cât de mult reușești să înveți. În ceea ce privește Psihologia nu prea știu ce să spun că nu am studiat. Succes.

| ChrisRo a răspuns:

Daca n-ai darul natural de a intelege oamenii, n-are rost sa faci psihologie.

| dinaprilie a răspuns (pentru ChrisRo):

laughing

| Saiko93 a răspuns:

Te inscrii pe publi24 laughing

| Vântulalb a răspuns:

Nu stiu ce iti place. Domeniile seamana intr-un singur fel: lucrezi cu oamenii.
Dar dreptul, pe langa ca e o facultate grea, si dupa aceea ai mereu de invatat. Iar la cum se schimba legile la noi... faci fata?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dta dorești o așa zisă cale corectă pentru dta. Nu știm ce înseamnă cale corectă pentru dta. Apoi soliciți date despre complexitatea acestor domenii. Fiecare este complicat în felul lui, și este dificil să se facă o evaluare comparată între ele din punct de vedere al complexității.

| existential a răspuns:

Uitandu-ma prin intrebarile tale, am impresia ca psihologia o sa te ajute sa te cunosti mai bine.
Cat despre profesia de psiholog... am intalnit persoane ok si persoane mai putin ok.
Cred ca e cam greu sa-ti dai seama ce e mai bine sa alegi pentru viitor, ce te pasioneaza mai mult... dreptul banuiesc ca nu l-ai studiat in liceu. Psihologia probabil ca da.
Cred ca te va ajuta sa cunosti persoane care profeseaza in domeniile astea, macar studenti. Iti faci mai bine o idee cu ce se mananca.

| Rihanna20B a răspuns:

Psihologie

| Rihanna20B a răspuns:

Psihologie e mai ușoară decat la drept.