| Girly97 a întrebat:

Buna dimineata, am o mica problema. Mi-am intrebat prietenul din SUA daca are idee daca mi-as sputea folosi cardul pentru a cumpara ceva online chiar daca nu am toata suma necesara in el. Acesta mi-a spus ca pot dar o sa trebuiasca sa inapoiez banii folositi. Insa cand am incercat sa cumpar mi-a fost refuzat cardul si am primit SMS ca motivul ar fi "fonduri insuficiente". De ce nu a mers cand prietenul meu spunea ca merge?

11 răspunsuri:
| Rorro_Mexicanos_1985 a răspuns:

Pentru ca prietenul tau nu era chiar directorul, ori contabilul sef acolo...
Daca era, sigur ti-ar fi aprobat cardul, asa ca intre prieteni.

| Ryumex a răspuns:

Draga aici nu esti in SUA happy
Daca nu ai bani nu poti cumpara, acolo daca nu ai, te lasa sa cumperi pe imprumut, iti pune un - sumei care a ramas de dat, iar cand vei avea bani pe card ti va trage atat cat ai consumat, la noi inca nu merge optiunea auto-buy-recharge online, pentru cumparaturi pentru ca mna suntem Romani si intalegi tu happy
Bn acum glm, nu ca am fii toti tigani, sau hoti doamne feri :/ devil

| xerxes1 a răspuns:

Poate este cazul sa-ti schimbi prietenul.

| 393Dan a răspuns:

Pentra ca el se referea la "credit card" (ceva ce-i intens raspandit in sua), adica cumperi lucruri pe bani pe care nu-i ai, automat luand credit pe acel card. Insa tu ai "debit card", acesta fiind ca un portmoneu digital. In alte cuvinte nu poti cheltui mai mult decat ai pe acel card.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca tu ai card de debit nu de credit

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pentru ca tu pe card nu ai bani degeaba vrei sa cumperi ceva si mai ales din strainatate unde costurile sunt duble, ca includ transportul, de pe ebay ai vrut sa cumperi?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

"Prietenul" ăcela al tau si a batut joc de tine.Si tu l ai crezut.

| Girly97 explică (pentru CristiDinBucuresti):

De fapt am vrut sa cumpar un videoclip de pe Youtube, atata tot. Se accepta cardul si nu includea niciun fel de transport sau comision cum spui tu.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Girly97):

A păi tu nu ai zis ce ai vrut.

| 393Dan a răspuns (pentru Girly97):

Ai vrut sa cumperi un videoclip de pe Youtube? in ce scheme te-ai mai bagat? oO ca astea-s gratis de descarcat.
(Marchezi adresa de pe Youtube, o copiezi si o lipesti un chenarele unde zice: URL. Daca ai optiunea "format", pui mp4. Si dai download)
https://www.onlinevideoconverter.com/video-converter
http://en.savefrom.net/1-how-to-download-youtube-video/
https://keepvid.com/sites/download-youtube-video.html
http://y2mate.com/ro

| Violleta2022 a răspuns:

Prietenul tau nu stie ca tu nu ai credit card, ci doar un card de debit legat de contul atu bancar, de aceea ti-a spus asta!
La credit card poti folosii creditul bancar.
Dar, la debit card nu poti folosii decat banii care ii ai tu in cont la acel moment, ori tu nu aveai destui bani sa cumperi ceea ce voiai, de aceea ti-a fost refuzat cardul, pe motiv clar, ca nu ai suficiente fonduri (bani) in acel cont.