| Equinoxeth a întrebat:

Bună dimineața, TPU. E ceva urgent. De curând am vrut să achiziționez o casă. Problema e următoarea, ei nu au făcut succesiunea ( Deoarece nu au bani) și mi-au propus să plătesc 4.000 de lei la un avocat să cedeze imobilul in favoarea mea. Eu nu cred că e posibil, totuși. Ce părere aveți? Dacă ar face succesiunea cu banii aceia și după să mi-o vândă? Eu cu ce dovedesc că le-am oferit banii și cum să fiu sigură că după succesiune voi primi imobilul? Vă rog să răspundeți cât mai repede. Multumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

E simplu.
Mergeti impreuna la un (singur) notar, care va face toate actele, la pachet.
In prima faza, ei vor trebui sa prezinte intreaga masa succesorala si lista tuturor succesorilor posibile.
Notarul va verifica actele prezentate si va comunica pretul total de achitat.
Notarul va intocmi un contract de promisiune de vanzare-cumparare in care va mentiona ca tu ai dat vanzatorului suma X cu titlu de avans, iar tu ii dai vanzatorilor banii in fata notarului si achita cheltuielile de succesiune.
Notarul va intocmi actele de succesiune, ceea ce poate dura chiaar si cateva saptamani (!), precum si actul de vanzare-cumparare al casei.
Cele doua acte se pot face si impreuna, daca mostenitorii vanzatori iti vand masa succesorala sau parte din ea, consemnat si in actele succesorale. In acest caz, intabularea casei se va face deja pe numele tau.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand asigurate ca nu vei pierde cei 4000 de lei, cerele sa-ti lase o garantie care sa valoreze cel putin 6000. Apoi negociaza o reducere buna la imobil. 3- Nu pune suflet si sentimente. astea nu te ajuta decat sa pierzi

Răspuns utilizator avertizat
Bula
| Bula a răspuns (pentru Gaard_Soren_1973):

Tocmai pentru asemenea situatii se face si un contract de promisiune de vanzare-cumparare.
In acel contract se prevad si garantiile.