| AntoniaAndreea98 a întrebat:

In curand, voi participa la primul meu prospecting Avon! Va trebui sa abordez doamnele si domnisoarele pe strada, punandu-le o serie de intrebari la alegere...scopul acestui prospecting este sa atragem cati mai multi clienti, ba chiar reprezentanti in baza noastra de dae si cu o tombola gratis...intrebarea mea este : cum abordez doamnele si domnisoarele in asa fel in cat sa imi raspunda si ce intrebari sa le adresez?

Răspuns Câştigător
| adycristache a răspuns:

(continuare)
Iată cum văd eu o abordare (fără pretenţia de a fi o reţetă garantată):
1. Stabileşti contact vizual cu prospectul
2. Zâmbeşti sincer
3. Saluţi
4. Adresezi 2-3 întrebări ale căror răspuns probabil este "DA"
5. Lansezi oferta (de colaborare/vânzare)
6. Finalizezi (soliciţi colaborarea/cumpărarea)
7. Ceri referinţe în caz de refuz (un număr de telefon al unei prietene/cunoştinţe care ar putea fi interesată de oferta ta).

Este important de ştiut că ţinuta, atitudinea şi lookul trebuie adaptate segmentului ţintă, fără diferenţe mari.
Cel mai rău lucru care ţi se poate întâmpla este să primeşti un refuz (un "NU"). Dar stai liniştită că nu se termină lumea şi aceasta este cea mai bună cale de a te perfecţiona (din feed-back).
Spor!
PS: Îţi ţin pumnii şi m-aş bucura să-mi spui cum a decurs prima "lansare la apă"... happy
Doar în cazul în care vrei să nu fie văzută povestea, ai aici mailul: adycristache@yahoo.com

4 răspunsuri:
| adycristache a răspuns:

Vei fi instruită de persoanele care au organizat prospectingul, pentru că întrebările se adresează în funcţie de locaţie, vârstă, etc.

| AntoniaAndreea98 explică (pentru adycristache):

Multumesc, sunt convinsa ca va fi asa, dar intrebarile le vom pune asa cum vom considera noi...cam cum pot atrage un client cu o intrebare care sa il determine sa devina reprezentant sau clientul nostru?

| AntoniaAndreea98 explică (pentru adycristache):

Multumesc, sunt convinsa ca va fi asa, dar totusi as dori sa stiu cum sa adresez intrebari unui viitor client sau reprezentant, intr.un mod in care sa ii determin sa devina reprezentanti si clienti...modul de abordare este pe strada, iar eu am 17 ani. Va Rog Frumos, as vrea sa imi fac o idee in aceasta privinta!

| adycristache a răspuns (pentru AntoniaAndreea98):

Eşti perseverentă şi îmi place! Cu siguranţă vei avea succes!
Cuvintele reprezintă doar 7% din actul de comunicare (a spus Mehrabian). Altfel spus, contează mai puţin ce întrebi cât mai mult felul în care întrebi (mimică, postură, naturaleţe, ton, etc.). Scopul tău este să creezi o relaţie cu prospectul. Poate ţi se pare ciudat, însă pentru a face o abordare nu ai nevoie neapărat de întrebare - poate fi şi un enunţ. Când stârneşti curiozitatea şi dorinţa de a afla mai mult, se poate crea o relaţie. Şi cred că aici vrei să ajungi...
(va urma)

| adycristache a răspuns (pentru AntoniaAndreea98):

(continuare)
Iată cum văd eu o abordare (fără pretenţia de a fi o reţetă garantată):
1. Stabileşti contact vizual cu prospectul
2. Zâmbeşti sincer
3. Saluţi
4. Adresezi 2-3 întrebări ale căror răspuns probabil este "DA"
5. Lansezi oferta (de colaborare/vânzare)
6. Finalizezi (soliciţi colaborarea/cumpărarea)
7. Ceri referinţe în caz de refuz (un număr de telefon al unei prietene/cunoştinţe care ar putea fi interesată de oferta ta).

Este important de ştiut că ţinuta, atitudinea şi lookul trebuie adaptate segmentului ţintă, fără diferenţe mari.
Cel mai rău lucru care ţi se poate întâmpla este să primeşti un refuz (un "NU"). Dar stai liniştită că nu se termină lumea şi aceasta este cea mai bună cale de a te perfecţiona (din feed-back).
Spor!
PS: Îţi ţin pumnii şi m-aş bucura să-mi spui cum a decurs prima "lansare la apă"... happy
Doar în cazul în care vrei să nu fie văzută povestea, ai aici mailul: adycristache@yahoo.com