| zattaramarian a întrebat:

Buna,ma simt jenat ca va cer parerea dar sper sa fiti ingaduitori cu mine spuneti-mi ce sa fac.Am 26 de ani am terminat faculta, master, 5 cursuri post universitare si acum m-am inscris la scoala de arte ba mai mult am mai juncat si intr-un film de scurt metraj asta pe partea profesionala pe cea financiara am investit vreo 50-55 de mii de lei in achiziti pamant. Spre norocu meu am primit finantare pe un proiect pe fonduri europene de 40000 de euro. Am doua societati comerciale, dintre care pe unu intocmesc proiecte de fonduri europene. Recent m-am mutat cu prietena mea la casa, casa mea.Stiu ca aparent pare ca totul e ok dar nu e deloc asa simt ca nu reusesc sa imi gasesc linistea ma tot gandesc sa imi caut un loc de munca si sa fac altceva sau nu stiu ce sa fac. As vrea sa fac ceva in care sa cred cu adevarat sa ma trezesc cu ambitia sa fac ace ceva sa ma defineasca. Eu sunt Marian, cu respect.

7 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Asta e o gluma, nu? La cum ai expus problema, tare mi-e ca nu prea ai terminat pe bune scoala aia... sau scoala te-a afecatat oleaca la capitolul exprimare concisa.
De unde ai avut banii? Daca ai muncit pentru ei, atunci poate ca ai nevoie sa dedici mai mult timp propriei persoane si relaxarii. Daca nu, atunci cam pe acolo e buba.
Desigur, asta daca nu toata intrebarea e trolling, cum ziceam la inceput. Mie unul imi pare cusuta cu ata alba.

| zattaramarian explică (pentru KodrutZ):

Draga kodrutZ am lucrat in Anglia cu prietena mea +ca in tara m-am zbatut sa fac bani nu am stat aiurea iar referitor la scolarizare am facut-o pe bune ca altfel nu puteam sa fiu in Timisoara timp de 10 ani tinand cont ca-s de la sat crescut orfan tinut in scoala o mare parte de vreme de fratele meu.Eu am pus mesaju pe bune in speranta unei opini ajutatoare

| Dominicc a răspuns:

Salut

Aviz celor de aici, nu toti oameni care dispun si de bani inseamna ca se simt bine si impliniti!

Sa revenim.
Am mai auzit de cazuri de genul si problma oamenilor tinea de psihic si de felul cum actioneaza in diferite situatii, unii erau obisnuiti sa faca ceva si atunci cand au dat de ceva mai multi bani, ori s-au oprit din ce faceau si au ramas in zona de comfort, ori s-au pus in continuare pe treaba stiind ca pot mai mult.

Ideea e sa vezi ce te defineste ca om, ce stii sa faci, ce te pasionaza, ce iti place, cum poti ajuta la randul tau prin ceea ce faci.

Banii sunt un mijloc de a face ceva material, nu neaparat sa te satisfaca psihic, poate doar pe unii.

Nu te poate ajuta ideea cuiva cum ca ar face el ceva cu o suma de bani, ci doar sa vezi daca idea cuiva ti se potriveste tie sau nu.

E de mentionat ca e bine sa investesti in devoltarea ta, atat profesionala cat si pe alte nivele.

eminarii, carti, cursuri care te ajuta sa devii bun intr-un domeniu, iar apoi investesti.

Investesti in ceea ce stii ca iti place sa faci, sa te trezesti cu pofta nebuna de a lucra la ce iti place, ce te defineste.

Trebe doar sa iti limpezesti gandurile, sa vezi ce domeniu sau arie te trage mai mult iar apoi sa investesti in dezvoltarea ta pe acea arie.

Dezvolta ceea ce iti place tie, nu ceea ce se "cauta"

Apoi sa muncesti, mult, pentru tine :)

Numai bine

http://visualeffect.org/

| KodrutZ a răspuns (pentru zattaramarian):

OK, bun, acum am inteles. Incearca cind pui intrebari sa detaliezi intru totul problema. De ce te-ai mai intors din Anglia? Din ce zici, nu e noroc cit e vorba de munca. Jos palaria, toata stima si respectul! Cum ziceam mai devreme, cred ca e timpul sa faci ceva pentru sufletelul tau. Nu stiu exact ce. Poate alpinism, poate turul lumii in 120 de zile impreuna cu prietena, poate un ONG pentru ajutorarea orfanilor, poate... cred ca tu stii mai bine asta.
@Kosss: No offense, dar cam bati cimpii. Banii sint un mijloc de a face orice, insa de multe ori se poate si fara, iar uneori nu sint de ajuns, oricit de multi ar fi. Uite, ca idee, cum se poate ajunge la un nivel unde banii nu conteaza, insa dupa ce ai trecut prin bani - http://digitalnomad.ro/ (il cunosc pe om de prin 2000 si pot spune ca a trecut printr-o metamorfoza extraordinara).

| fany22 a răspuns:

Salut...te-ar interesa un MLM? vorbim pe PM.

| zattaramarian explică (pentru fany22):

Da,de ce nu. Despre ce este vorba?

| fany22 a răspuns (pentru zattaramarian):

Id mess-fn22_2005.si vb.Multumesc anticipat.