| StefanescuDaniel a întrebat:

Buna seara! As dori sa va adresez o intrebare celor care ati trecut prin asa ceva bineinteles. Spuneti-mi va rog frumos, daca am o casa cu gradina si un teren de peste doua mii de metri la Valiug in judetul Caras Severin si doresc sa il vand, atunci ar trebui sa cer mai mult pe el pentru simplul fapt ca la cateva sute de metri de mine distanta este clubul si strandul SoHo (Social House)? Mentionez faptul ca inainte cu niste ani in urma cand am vrut sa vand casa si terenul prima data nu era SoHo construit inca in apropiere, iar acum este. Acum din ce vad pe internet o casa cu etaj asemanatoare cu a mea, costa intre 150.000 si 390 de mii de euro de asta intreb, fiindca chiar nu stiu ce pret sa pun. Am chemat si doi evaluatori si nici ei nu au stiut cu exactitate ce sa zica. Astept raspunsurile dumneavoastra si multa sanatate va doresc si toate cele bune!

6 răspunsuri:
| elmeksadin a răspuns:

Buna seara, prețul casei nu variază în funcție de ce ai in jur.

| MistarGoGu a răspuns:

Evaluarea unei locuințe SE FACE pe alte criterii NU apropierea sau depărtarea de un club! Poate chiar sa constituie un dezavantaj la preț!
Deschiderea la strada principala *( CU TRAFIC intens ), flux mare de oameni la anumite localuri din zona pot DERANJA viitorii proprietari!
Depinde fiecare client ce cauta! Liniște sau vanzoleala! Dacă casa se cumpără intr-un scop comercial atunci un vad comercial *( flux mare de oameni și poziționare ESTE avantaj ) ALTFEL. NU!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu zero detalii despre proprietate ce părere ai vrea sa ne dam?

| elmeksadin a răspuns:

Nefolositor și eronat? rusine

| StefanescuDaniel explică (pentru elmeksadin):

Eu fac evaluarile foarte corecte domnul meu. Nu trebuie sa te superi fiindca chiar nu ai de ce sincer sa fiu. Cum poti tu sa spui ca pretul casei nu variaza in functie de ce ai in jur? Acolo unde am eu casa sunt lacuri, sunt multe case si vile, balti de pescuit, e muntele Semenic foarte aproape e dupa cum am zis si SoHo house langa mine care e un Social house cu piscina, masaj si care au si restaurant si club, restaurante etc.