| micuady a întrebat:

Buna,

Stie cineva sa imi explice exact ce este somajul tehnic si ce inseamna el? Ex. de salariu net 3200 de lei.

Pentru a calcula salariu net si brut am folosit https://calculator-salariu.net/ insa aceasta re incorporat somajul tehnic.

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Somajul tehnic e pe scurt ala in care firma trimite lumea acasa temporar fiindca nu mai e de lucru pentru o oarecare perioada, dar nu ii concediaza. In cazul covid, cel putin pentru firmele mai mici, de regula e mai sanatos fiscal sa concedieze pe toata lumea apoi sa ii angajeze la loc decat sa stea cu mizeria aia de somaj tehnic dupa coada statului. P.S. Iti pui cam tirziu intrebarea, de la 15 mai sigur scot povestea cu somajul tehnic, doar ca sa nu mai plateasca bani de la buget catre privati, ca oricum nemernicilor de inutili din administratie le dau salariile intregi fara sa faca nimic.

3 răspunsuri:
| micuady explică:

... insa aceasta nu are incorporat somajul tehnic.

| JicaContra a răspuns:

Statul suspenda firma pe, perioada pandemiei
toti se duc acasa dar nu sunt concediati
primesc 75% din salariu dar nu platit de firma, ci de stat (totusi prima luna am impresia ca firma plateste, sau ceva de genul asta)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru JicaContra):

Nu statul suspenda firma, gizas! Tu ca patron decizi sa trimiti lumea in somaj tehnic. Buba e ca trebuie sa platesti darile la stat din buzunar iar aia 75% o sa ii primeasca angajatii... cindva. De aia se inchid multe firme, ca e mai sigur sa inchizi si sa deschizi/angajezi lumea la loc decat sa te bazezi pe stat, cum ziceam.