| Muhiemmm a întrebat:

Buna TPU am o întrebare sunt manipulant pe o masina de marfa iau 22 mil am bagat 3 sambete in plus mi s-a zis ca se plătește dublu cat at treabui sa iau in plus la salar? un răspuns va rog fara hate

5 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Da, zilele de weekend si sarbatorile legale sunt platite dublu.
Vrei acum un calcul matematic?
Asteapta fluturasul de salar.

| ninuku a răspuns:

Intr-o luna sunt 22 de zile lucratoare. Imparte salariul tau la ta 22 si o sa iti dea cat iei intr-o zi, apoi inmulteste rezultatul cu 3 si o sa-ti dea cat ar trebui sa iei in plus la salariu.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Hai sa te salvez.
Luna are circa 22 de zile lucratoare. La un salar de 2200 lei, primesti cam 100 lei pe zi.
3 sambete lucrate inseamna 3 x 2 x 100 lei

| Muhiemmm explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Egal cu 600 de lei

| Furnicuta000 a răspuns:

In primul rand spune-i sefului ca salariu minim e vreo 2300 lei deci nu are cum sa-ti dea la program full time 2200 lei