| phantomitza a întrebat:

Oare cati bani as lua pe o vedere poza care e din anul 1321.

11 răspunsuri:
| taken a răspuns:

Ai gresit anul.

| alin_9439 a răspuns:

Serios 1321 nu le am eu cu istoria dar e clar fake sa fim realisiti + ca nu prea conteaza din ce an e poza ci cu ce e poza si daca scrie ceva pe ea deci daca e o simpla poza gen cu bunici si asa nu e mare lucru Bafta! P.S terog scrie anul corect

| valentingb a răspuns:

Cauta bine pe net cand s-a inventat primul aparat foto. In 1300 nu era inventata nici furculita. Daca voiai sa scrii 1921, conteaza mult sa fie declarata autentica, conteaza ce este ilustrat in ea si cat de bine pastrata este. Totusi daca nu ai neaparata nevoie de bani, pastreaz-o, valoarea sa creste exponential. Peste 10 ani poate valora dublu decat acum. O poti scana si posta pe net, si daca cineva e interesat, te va gasi. Oricum originalul tau conteaza.

| phantomitza explică:

Este o poza ca o vedere cu Iisus Hristos si o am de la strabunica mea, a fost pastrata cu grija dar are anumite deteriorari binenteles si culoarea e galbena cafenie, are si un scris dupa parerea mea e scris in germana. happy

| Pυƒυℓєтє a răspuns:

Hmm, nu ştiu. Având în vedere că este veche de MULŢI ani... Sinceră să fiu, mai bine n-o vinde. Vinde altceva. Ar fi păcat s-o vinzi. Nu ştiu, aşa cred eu happy

| valentingb a răspuns (pentru phantomitza):

Nu este o poza, este o vedere, iar vederile sunt cu sute... miile. Cum a rezistat 100 de ani mai pastreaz-o si tu 50 timp in care majoritatea surorilor ei vor disparea. Daca deslusesti scrisul, cauta traducerea. Sa stii ca nu are o valoare prea mare, eu nu as da 50 de euro pe ea. Cel mai mult conteaza povestea, de unde o ai, sa speram ca stra bunicul tau a luptat cu ea pe front, si astfel ii creste valoarea istorica. Usuc-o si pune-o la pastrat. Nepotii tai vor fi bogati.

| phantomitza explică (pentru valentingb):

E na. laughing eu am intrebat asa o sa descifrez da multumesc de sfat, eu cred ca valoreaza destul de mult dat fiind faptul ca e de sute de ani, nu cred ca mai are surori...

| VadTot a răspuns:

De unde stii ca i din 1321? O Dovada ceva? Scrie anul pe ea?

| valentingb a răspuns (pentru phantomitza):

Cate sute de ani scumpo? De-abia in 1333 religia crestina a inceput sa se dezvolte, chipurile sfintilor nu aveau un standard pana prin 1600, si vederi nu se faceau decat dupa 1820. Eu bine acum, nu o am in fata, dar zic ca e relativ noua, si o poti vinde ca obiect de cult mai scump decat ca pe un obiect personal. Sfinteste-o, inrameaz-o, si si ii creste pretul. totusi zic sa o pastrezi, nu o vinde inca.

| unul1 a răspuns:

Primul aparat foto a aparut cam acum 160 de ani. Cum naiba ai tu poza din 1321? laughing Poate numai daca e de la extraterestrii! tongue

| phantomitza explică:

Da scrie pe spate, din pacate valentingb te inseli, apostolul Luca a pictat 4 icoane cu Maica Domnului si cu pruncul Iisus Hristos in brate asta fiind inainte de anul 100 d. Hr. happy mai informeaza-te tongue