| IoanaG18 a întrebat:

Bună ziua. Am lucrat la un depozit de fier vechi ca gestionar. Am ieșit lipsă și patronul nu vrea să îmi mai dea restul din salariu precizând ca "mca trebuie tu să îmi mai dai bani mie". Este legal așa ceva? Exista o soluție să îmi primesc restul de bani?

7 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Pune-te in locul patronului.
E ca si cum l-ai furat. Esti norocos ca nu te-a dat afara.

| DandG2304 a răspuns:

Nu este legal sa-ti opreasca nejustificat din salariu. Poti depune plangere (IML, cred) sau poti cere ajutorul unui avocat. Daca nu are o dovada clara ca tu esti vinovat, atunci nu are voie sa iti opreasca.

| johnnny123 a răspuns:

Păi de ce ai ieșit lipsă? Dacă tu ești gestionarul și ai ieșit pe minus din vina ta, cine trebuie să suporte pierderea?

Oricum, văd din restul întrebărilor tale că ai un întreg istoric de activități dubioase... Vânzări de mașini "pe încredere", popriri pe salariu, reclamații impotriva ta la poliție, salariile la negru ale unor străini virate în contul tău, etc, etc.

Deci din păcate tind să cred că nu ești tocmai inocentă.

| Andrei0410 a răspuns:

Logic ca nu e legal, dar problema e daca luai salariul la gri (adica o parte legal, pe contract, si alta pe langa). Daca ti-ai luat tot de pe contract si nu iti da din aia la negru, n-ai ce sa faci. Daca ai totul pe contract si nu iti da, direct plangere la o institutie care se ocupa cu asta sau avocat direct. Acum depinde si cat nu iți da, ca daca e putin, te complici cu avocat, mai ales ca trebuie sa ii mai dai si lui ala ceva. Succes!

Bula
| Bula a răspuns:

Lipsa de gestiune se poate constata doar in urma unui iventar complet asupra gestiunii tale!
La inventar trebuie sa fii prezent si tu, precum si contabilul firmei, dar poate fi prezent persoana din conducerea firmei si specialist (economist, jurist) din partea ta.
Pe parcursul inventarului trebuie sa fie consemnate (in proces verbal specific) toate plusurile si minusurile gasite in gestiune, fata de ultimul inventar!
Eventualele minusuri gasite la inventar se pot imputa persoanelor gasite vinovate, daca comisia de inventariere constata neindoielnic vina lor.

| popapopica a răspuns:

Si lipsa din gestiune cand o achiti?
Ca e vina ta, nu a patronului.

| Ciprian09 a răspuns (pentru DandG2304):

ITM(Inspectoratul teritorial de munca)..IML e Institutul de Medicina legala!