| Dyalema a întrebat:

Doresc să înființez un srl. Bineînțeles că am nevoie și de o sumă de bani pe care doresc să iau prin credit bancar. Acum, nu știu cum e mai bine: să fac creditul înainte de înființare(pe nevoi personale) sau după ce înființez firma?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai de ce ma rog bineinteles ca ai nevoie de o suma de bani? Daca umbli singur dupa acte, costurile de infiintare sunt sub 1000 RON. Ca sa iti raspund fix intrebarii tale, cel mai sanatos - in calitate de posesor de SRL care a procedat oarecum similar - mi se pare ca ar fi sa faci creditul pe persoana fizica, apoi sa faci contract de imprumut intre tine si firma ta (e ok, absolut legal, nici o smecherie aici). Astfel, daca e sa ai vreo problema pe viitor, poti executa silit firma pe persoana fizica. Plus ca vei scoate banii imprumutati initial din contul firmei fara a plati impozit pe dividende cum ar fi cazul altfel.

6 răspunsuri:
| Dyalema explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu pentru asta am nevoie de bani, ci pentru investiția în sine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dyalema):

Nu ai detaliat. Daca e cu spatiu si punct de lucru cu activitate, mdah, atunci ai nevoie de ceva capital initial. O sa mai angajezi oameni sau doar tu?

| Dyalema explică (pentru GabiDumitrescu):

Doar eu și eventual soțul. Nu am nevoie de spațiu de lucru. Este vorba de curățătorie a saltelelor, canapelelor, etc... la domiciliul clienților. Am nevoie doar de sediu pe care îl voi face la mine acasă dacă îmi permite asociația.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dyalema):

A, perfect. Deci prestari servicii. Sediu social fara activitate. Daca aveti vreo casa pe la tara pe undeva, cel mai bine il faci acolo. Acasa - daca stati la bloc - nu trebuie sa permita nimic asociatia. Ai nevoie de semnaturile a doi vecini, nu mai e cu jumatate ca pe vremuri. S-a schimbat de curand treaba asta. Trebuie sa fii foarte atenta la sediu - musai sa fie sediu social FARA activitate. Daca e cu activitate la sediu trebuie mai multe porcarii gen protectia la incendiu, impozitul umflat, si altele. In ce judet? Ti-as putea recomanda o firma de consultanta pentru documentatie, dar nu am pile in toate judetele din tara... happy

| Dyalema explică (pentru GabiDumitrescu):

Mulțumesc mult pentru toate răspunsurile! Județul Alba.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dyalema):

Cu placere. Incearca la https://infiintaresrl.com/infiintari-firme-alba-iulia/ Nu pot garanta pentru ei, nu am lucrat cu ei, dar cifrele par sa vorbeasca in favoarea lor.