| SoniaAlexandra a întrebat:

Buna ziua, scuzați deranjul, dar am o mica problema și voiam s-a cer un sfat. Am niste bani intrați pe un card de sparcase și eu nu mai locuiesc în Germania, și cardul nu l gasesc momentan. Voiam să mi spuneți va rog, se poate sa scot bani cu buletinul și cu datele contului, de la un BCR? MULȚUMESC ANTICIPAT ☺️

7 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Poti scoate bani de la orice ATM daca ai cardul.
Asa, cu buletinul, nu.
Ce poti face, daca ai acces online, poti intra in cont si sa transferi banii in alt cont.

| Mosotti a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Oricum va avea o problema, ca trebuie sa inchida contul mergand in Germania mi se pare, altfel se tot aduna comision, etc, si s-ar putea in timp sa aiba probleme.
Nu stiu daca se poate deschide/lichida un cont online.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru Mosotti):

Ea vrea sa recupereze banii acum. Poate face asta prin transfer online.

| Mosotti a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Nu stiu daca poti face transfer international pe aplicatie SparKasse de pe calc sau tel intr-un cont de aici.
Daca o merge, fa asa, ca ar merge si fara card. Era bine daca ai fi scos banii si lichidai contul cand ai plecat de acolo, dar acum aia e, trebuie sa rezolvi asa.

| NLS a răspuns:

Merge garantat ce a indicat LaSteauaCareaRasarit,
cand ma aflu in concediu in Ro,
transfer bani de pe contul principal de Sparkasse pe cel de economii, fac plati in Germania, trimit sume altor persoane din UE...

###Conditia e sa fi avut activat banking online ###.

"se poate sa scot bani cu buletinul și cu datele contului, de la un BCR"

NU, poti scoate doar de la un bancomat (orice bancomat din Romania), dar comisioanele sunt mari.

| NLS a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Daca are banking online...

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru NLS):

Ai inteles happy