| SingleForOne a întrebat:

Bună ziua.
Sunt interesat despre producția uleiului de măsline.
Care este procesul dinaintea producției, în timpul producției, după producție?
Cât costă producerea pentru 1L?

Mă gândeam dacă este un proces de producție așa de complicat și într-un timp precis al anului, și alte motive. sau magazinele își pun un adaos comercial cât mai mare, doar pentru că pot și vor.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de unde- si cu ce pret cumperi maslinele.

| sabin89 a răspuns:

Despre "procesul dinaintea producției, în timpul producției, după producție" cred că pe net sunt explicații.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Trebuie sa fii cat mai aproape de locul de "productie"
https://www.youtube.com/watch?v=GsYEO0CN_GQ

Sa stii ca uleiul de masline are valoare daca e extravirgin, adica presat la rece.

| relian a răspuns:

Uleiul de masline se obtine ca si alte uleiuri, ca urmare costul de productie ar fi cam acelasi.

Floarea soarelui sau vegetalele folosite la fanbricarea uleiului, alea trebuiesc muncite, nu-ti cade floarea soarelui din pom asa cum sunt maslinele laughing pe alea doar le culegi, pe cand la floarea soarelui, semeni, prasesti, uzi, is lucrari foarte necesare.

Si la masline sunt lucrari, fiecare are nevoie de ingrijire, asa ca nu cred ca uleiul de masline este mai scump ca sar munci mai mult la fabricarea lui.

Pentru ca maslinele nu cresc oriunde, asta face ca pretul sa fie mai mare.
Floarea soarelui sau alte vegetale din care se mai face ulei, cresc pe suprafate si in mai multe zone geografice decat creste maslinul.

Care este procesul de fabricare a uleiului de masline? Cel mai bine e sa cauti un video pe Youtube si vei intelege mai bine procesul. Decit daca cineva povesteste pe aici, plus ca trebuie sa scrii foarte mult.

| Cresta a răspuns:

Dar de unde iei maslinele, stii? Ca nu sunt bune alea din magazine.