| Dănuț_Adrian_1998 a întrebat:

Buna ziua TPU.
Am si o intrebare pe care as vrea sa stiu un raspuns cat se poate de repede.
Cand este un control de fond la o pensiune sau un mini hotel se primesc salariile? Va rog sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ii blocheaza conturile (ca nu le pot inchide) sau pun poprire pe conturi inseamna ca patronul sau altii din conducerea firmei au facut unele prostii, in principal firma nu si-a platit obligatiile catre Stat.
In orice caz salariile se pot plati si daca firma are conturile blocate sau exista poprire pe conturi, conform art.236, alin.14 din Codul de procedura fiscala, citez:
"(14) Din momentul indisponibilizării, respectiv de la data şi ora primirii adresei de înfiinţare a popririi asupra disponibilităţilor băneşti, băncile nu procedează la decontarea documentelor de plată primite, respectiv la debitarea conturilor debitorilor, şi nu acceptă alte plăţi din conturile acestora până la achitarea integrală a obligaţiilor fiscale înscrise în adresa de înfiinţare a popririi, cu excepţia:
  a) sumelor necesare plăţii drepturilor salariale, inclusiv a impozitelor şi contribuţiilor aferente acestora, reţinute la sursă, dacă, potrivit declaraţiei pe propria răspundere a debitorului sau reprezentantului său legal, rezultă că debitorul nu deţine alte disponibilităţi băneşti;"

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca se platesc, n-are nici o legatura controlul cu plata salariilor.

| Dănuț_Adrian_1998 explică (pentru Ioandelasal):

Patronul sau sefu... spune ca îi închid conturile.