| DanaAndreeaDana a întrebat:

Buna ziua...trebuia sa primesc un transfer international pe cardul meu revolut, dar din greseala am dat contul iban local in loc de cel swift...stiti cumva daca am pierdut acei bani, sau vor intra in cont pana la urma? Multumesc

3 răspunsuri:
| Gg8 a răspuns:

Bună ziua! Dacă ați furnizat un IBAN local în loc de cel internațional (SWIFT), există câteva scenarii posibile:

Scenariul 1.Transferul poate fi respins... În multe cazuri, banca de origine sau banca intermediară ar putea să respingă transferul deoarece IBAN-ul furnizat nu este unul internațional. În acest caz, banii ar trebui să fie returnați în contul expeditorului.

2. Transferul poate fi redirecționat automat: Dacă IBAN-ul local furnizat este valid și aparține contului dvs, este posibil ca transferul să ajungă în contul dvs. Revolut, dar acest lucru depinde de politica băncii expeditorului și a băncilor intermediare implicate.

3. Verificarea cu suportul Revolut: Cel mai sigur ar fi să contactați suportul Revolut cât mai curând posibil. Ei vă pot oferi detalii specifice despre starea transferului și ce măsuri se pot lua pentru a asigura sosirea fondurilor în contul corect.

Recomandările mele sunt să contactați expeditorul, Solicitați expeditorului să verifice cu banca sa starea transferului și, dacă este posibil, să inițieze un nou transfer folosind detaliile corecte (IBAN SWIFT).
Contactați suportul Revolut: Utilizați aplicația Revolut pentru a discuta cu un agent de suport și a explica situația. Ei vă pot oferi îndrumări și suport pentru a recupera banii.

În general, în astfel de cazuri, banii nu sunt pierduți definitiv, dar este posibil să existe o întârziere până când transferul este corectat și banii ajung în contul dvs.

| DanaAndreeaDana explică (pentru Gg8):

Multumesc frumos pentru raspuns

| Violleta2022 a răspuns:

Transferul nu s-a putut face, fiindca datele bancare au fost incorecte.
Doar cel care a facut transferul poate cere bancii lui sa-i urmareasca banii si sa-i returneze in contul sau, dupa care poate face transferul din nou, dar de daa asta este recomnadat sa mergi la banca si sa iei datele bancare corecte si complete, daca nu esti sigura de ele.