| StefanescuDaniel a întrebat:

Buna ziua! Urmeaza sa va adresez o intrebare, dar va rog frumos din tot sufletul sa imi raspundeti doar la modul cel mai serios, fara jigniri si fara glume sau mistouri. Intrebarea mea este : Ce as putea face pentru a strange mult mai multi bani? Am noroc la bani, stiu sa ii fac, ma duce mintea, dar problema este ca niciodata nu apuc sa strang o suma mare de bani care sa imi ramana doar mie curati. De cand m-am apucat de toata treaba aceasta in anul 2004 cu vanzare-cumparare case,apartamente,terenuri, masini, am deschis studio foto-audio-video, firma de IT, sala de internet & games si multe altele am facut si intre 600.000 si 1.000.000 de euro intr-un an adunati la un loc dar niciodata nu am apucat sa tin de ei deoarece tot trebuia sa ii investesc mai departe aproape sau exact toata suma care o aveam sau sa pun si toata suma si sa mai adaug si de la mine alti bani in plus. Iar acum de 2-3 ani incoace simt ca doar ma mentin pe linia de plutire undeva pe la mijloc nu imi e nici bine nici rau, traiesc asa cat sa ii multumesc Bunului Dumnezeu ca nu am pierdut nimic si ca inca mai am o sansa doar ca trebuie sa o nimeresc. Ce sfat mi-ati da stimati colegi de pe TPU? Mentionez faptul ca dau funda si de cat mai multe succese si reusite va doresc sa aveti parte!

34 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

La "intre 600.000 si 1.000.000 de euro intr-un an adunati" cauti consultanta pe TPU? Epic!

| StefanescuDaniel explică (pentru flixbuster):

Da caut consultanta pe TPU deoarece sunt patit legat de contabili si cei care s-au oferit sa imi faca de-a lungul timpului asa zisul plan financiar.

| flixbuster a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Cred ca iti dai seama ca fara a vedea o structura de venituri si cheltuieli si o analiza a acesteia, nimeni nu iti poate da un sfat pertinent.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Ai facut milionul de euro si ceri sfaturi financiare de pe TPU? hahahahaha

| StefanescuDaniel explică (pentru flixbuster):

Tot ce banuiesc ca se poate vedea in momentul de fata la taxe/impozite, la finante si la notar cred ca sunt toate apartamentele, terenurile si bunurile imobiliare care le-am vandut pe parcurs si cele care inca le mai am si le voi vinde in timp. Dumneavoastra cum v-ati simti daca ati avea 9 apartamente in Timisoara, o casa in Timisoara, o casa langa Timisoara, iar din cele 9 apartamente 5 sa fie date spre inchiriere unor studenti din strainatate si din toti banii adunati lunar la un loc de pe chirii iar apoi dupa ce ati plati tot ce trebuie, sa ramaneti doar cu un pic peste 6000 de ron lunar la data fixa? Care sunt bani de nimic...Cam asta este situatia.

| johnnny123 a răspuns:

Păi dacă zici că ai avut ani în care ai făcut intre 600.000 si 1.000.000 de euro și că apoi i-ai reinvestit pe toți, înseamnă că în momentul ăsta ar trebui să ai niște afaceri de multe milioane de euro.

La sumele astea tu cauți sfaturi financiare pe TPU?

| StefanescuDaniel explică (pentru suntserios):

Tocmai i-am raspuns la aceasta intrebare unui domn si la fel va raspund si dumneavoastra. ''Da caut consultanta pe TPU deoarece sunt patit legat de contabili si cei care s-au oferit sa imi faca de-a lungul timpului asa zisul plan financiar''.

| StefanescuDaniel explică (pentru johnnny123):

Banii sunt investiti domnul meu in 9 apartamente din Timisoara, o casa in Timisoara si inca una langa Timisoara si in duplexul in care locuiesc impreuna cu familia mea. Iar din cele 9 apartamente 5 apartamente sunt inchiriate unor studenti din strainatate si cu toate astea nu raman cu bani multi in fiecare luna dupa ce fac toate platile necesare, decat cu respectiv 6000 si ceva ron curati. Atata tot ca sa intelegeti mai bine situatia actuala.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Tin sa te anunt ca aici majolitatea sunt minori, care nu stiu sa isi gestioneze veniturile, deci nu cred ca vei primi consultanta pe care o astepti!

| johnnny123 a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

1. Dacă ai 9 apartamente și două case, de ce închiriezi doar 5 apartamente? Cu restul ce faci?

2. Din 5 apartamente încasezi doar 6000 de lei pe lună? Adică le închiriezi cu 240 de euro pe lună? Ce apartamente în Timișoara sunt alea?

3. Dacă ai atâtea proprietăți, cum poți să te plângi că "nu strângi suficient"? Atunci când îți evaluezi situația financiară tu iei în calcul doar banii cash pe care-i ai, nu și proprietățile pe care le deții? Proprietățile alea nu reprezintă tot "bani strânși"?

Răspuns utilizator avertizat
| Darius50boss a răspuns:

Nu știu ce să zic, dar nu are rost să ceri sfaturi de pe TPU, puțini au bani ca tine, îți urez succes

| StefanescuDaniel explică (pentru Darius50boss):

Multumesc frumos! Asemenea!

| StefanescuDaniel explică (pentru KronstadtRevival):

Nu este adevarul domnul meu si spun asta fiindca tot ma invart intr-un cerc continuu de peste 19 ani iar inainte sa vina pandemia am simtit ca m-am saturat sa tot ajung la banii mei sau sa castig foarte putin si mi-am promis ca din acea clipa voi mai pune si deoparte, ceea ce precizez ca nu am reusit sa fac inca si tocmai de asta am cerut idei oamenilor trecuti prin asa ceva aici pe TPU

| StefanescuDaniel explică (pentru johnnny123):

5 apartamente sunt inchiriate cu sume intre 350 si 500 de euro studentilor din alte tari straine deoarece celelalte 4 nu prea am reusit sa le inchiriez sau mai bine zis nu ma mai incurc eu personal sa le dau spre inchiriere cel putin nu momentan din cauza ca toti promiteau ca vor sta si ca vor avea grija de ele, dar plecau dupa maxim 2-3 luni sau produceau stricaciuni si trebuia sa le iau banii din garantie sau din banii de garantie. Si vad ca ati inteles gresit domnule. Eu am spus ca raman cu acea suma de bani un pic peste 6000 de lei lunar dupa ce imi platesc toate cheltuielile si imi rezolv lunar toate problemele. Nu am spus ca doar atat fac.

| StefanescuDaniel explică (pentru Fatamuntilor):

Asta da raspuns doamna scumpa. Eu tocmai de aceasta am adaugat intrebarea mea in categoria aceasta legata de Finante si Afaceri in speranta ca voi primi un raspuns competent. Nu stiu inca ce sa zic, vom vedea daca il voi primi sau nu. Pana atunci... Dumnezeu cu mila sa infinita!

| johnnny123 a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Păi dacă rămâi cu 6000 de lei lunar "dupa ce iți platești toate cheltuielile si iți rezolvi toate problemele", care-i problema?
Iar dacă vrei mai mulți bani, închiriază-le și pe celelalte 4.

Oricum, întrebarea mea rămâne: Cum este posibil să te plângi că "nu ai reușit să strângi bani" din moment ce ai 9 apartamente și două case? Astea nu intră tot în categoria "bogăție acumulată"? Nu sunt tot o formă de stocare a averii? Ce contează că sunt sub formă de imobiliare și nu sunt cash?

Practic tu ți-ai investit toți banii în imobiliare, și acum te plângi că nu ai bani. De ce ai cumpărat imobiliare, dacă preferai să ai cash? Sau de ce nu vinzi apartamentele acum dacă ești atât de nemulțumit de randament?

| gabicoo a răspuns:

Tu faci parte din categoria: Nu vând nimic dar întreb ca să mă laud. Trollule.

| iulia0514 a răspuns:

Dacă chiar ai bani de ce nu apelezi la un consultant financiar? Sfaturi gratis nu-ți da nimeni!

Bula
| Bula a răspuns:

Fa donatii substantiale la comunitate (biserica, case de batrani, gradinite, scoli, etc.)!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Scuza ma... inca rad...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai scris - am facut si intre 600.000 si 1.000.000 de euro intr-un an

Ai scris - 5 apartamente sunt inchiriate cu sume intre 350 si 500 de euro studentilor din alte tari straine deoarece celelalte 4 nu prea am reusit sa le inchiriez

Fă-ți cont pe forumul ăsta

https://forum.softpedia.com/

Și pune întrebare aici pe aria asta și îți vor răspunde mari oameni care se ocupă cu imobiliare și de peste 20 de ani inclusiv pentru evrei

https://forum.softpedia.com/......imobiliar/

Vei primi răspunsuri de la

- patron de case de schimb valutar

- evreu din America care are vreo 4 milioane de dolari

- oameni care câștigă 6000 - 10000 - 16000 - 20000 de EURO pe lună.

- oameni care au 6 - 10 apartamente închiriate

Acolo să te văd dacă mai poți MINȚI că ai făcut 1 milion de euro și că ai 9 apartamente închiriate.

| StefanescuDaniel explică (pentru iulia0514):

Buna seara stimata doamna Iulia si Sarut mainile! Am raspuns cuiva mai devreme exact la aceasta intrebare. Nu fac asa ceva deoarece sunt patit cu asa zisii consultanti financiari si cu investitori care vroiau sa ma corupa si pe mine in trecut si mai ales cu cei de la banci

| StefanescuDaniel explică (pentru gabicoo):

Nu am de ce să mă laud căpcăunule fiindcă stie lumea cine sunt, ce pot si ce am făcut toată viata mea.

| StefanescuDaniel explică (pentru johnnny123):

Bineinteles ca le voi vinde atunci cand voi crede de cuviinta. Celelalte apartamente nu le mai inchiriez deoarece sunt in zone foarte apropiate de centrul orasului Timisoara, doua dintre ele chiar ultracentrale iar celelalte doua in apropiere si cei care i-am avut pana acum ca si chiriasi se laudau cu totii ca se descurca cu chiria, cum ca nu vor fi probleme si uite ca au fost si pana la urma nu i-a tinut sa plateasca chiria de 500-600 de euro nici macar la inceput cand era 400 sau 450 nu mai stiu exact. Si au facut unii din ei si stricaciuni si a trebuit sa le iau banii de garantie si sa ii scot afara, altii care vroiau sa le fac buletin si multi altii care veneau cu pretentii.

| StefanescuDaniel explică (pentru suntserios):

De scuzat te scuz, cu toate ca nu pot sa imi dau seama ce ar fi asa de amuzant. In caz ca nu ai observat, ai intrat si tu asa bagator de seama ca sa scrii cat de mult te amuzi tu, la o intrebare care face parte din categoria Afaceri si Finante., o categorie care nu prea tine de tine din cate imi pot da seama

| gabicoo a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Aaaa! Tu erai? Te salută foștii colegi de la Poarta Albă!

| relian a răspuns:

Din ce povestesti pe aici, incerci sa faci afaceri, dar esti cam pe dinafara, ori nu te pricepi.

Ai bagat banii in acele case, asta este bine, ar fi trebuie sa urmaresti si ceva terenuri, iar legat de aptm ca nu le poti inchiria, asta arata ca nu te pricepi, ori ca ti se par bani putini, sau ca vrei sa nu faci nimic si sa obtii chiriasi asa f lejer.

Daca aia pleca dupa 3-4 luni, ai spus banii pentru defectiuni le opresti, asa ca acei bani trebuie bagati sa repari, nu-i baga in buzunar ca nu ai de ce.
Ai aptm central si chiar alea nu merg, ba ne lasi cu povestile astea de cartier laughing
Cind vezi ca nu vine nimeni la ce suma pui, scaxde suma, decat sa le tii goale si sa nu-ti aduca nimic, mai bine mai putin dar constant.

Careva care isi permite o chirie acolo central, dar nu aia pusa de tine, o sa fie in regula.l; asa si tu la 450 la 400 si omu va sta, va avea grija, cand mergi sa recoltezi chria te mai uiti sa vezi cum se prezinta.

Tu esti un de asta fara prea multe studii, fara prea multa educatie, care s-a bagat sa faca si el ceva bani, dar mai departe nu stii ce sa mai faci.

Nu cauta sfaturi pe net, este mult de discutat si analizat la ce vrei tu.

| iulia0514 a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Sa înțeleg ca tu vrei sa înoți alături de pești cei mari fără a depune minimul de efort! Dragul meu în afaceri trebuie să-ți asumi și riscuri dacă vrei sa ajungi în top, de aceea ai nevoie de sfatul unui specialist nu a unor adolescenți de pe un forum! Vrei mai mult mergi la un consultant financiar plătești și te sfătuiește în ziua de azi orice informație se plătește eu ar trebui să fiu picata în cap să-ți dau ți-e sfaturi gratis în domeniul financiar când alți plătesc destul de multișor pentru elewinking asa ca dacă vrei sa înoți cu rechinii scoate banii din jebwinking

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Inca rad... Ai făcut milionu și acu aștepți sfaturi financiare pe TPU unde media de vârstă e 14 ani. Hahaha, marele mogul imobiliar