| Laurentziu1234 a întrebat:

Care persoana castiga bani de pe urma vanzarii coca cola in toata lumea?

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu eram curios, care e aceea minte demonica. Pentru cei mai nedocumentati de aici si mai mici, Coca cola e o planta iar ceea ce cumparam noi, e otrava curata! Nu are nici 1% din planta coca cola.

| Wr3nch a răspuns:

Greu de contorizat, pentru ca include firma in sine, distribuuitori, patronii de magazine, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt doua plante diferite :
- planta de coca din care se face cocaina si la care nu au acces oamenii de rand;
- planta de cola care se pune la bautura coca cola si la multe altele, are efecte benefice pentru organism.
Tu de care din ele vorbesti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ideea sper ca ai inteles o. Nu e nimic benefic la coca cola(produsul vandut pe piata) nu stiu exact ce baga acolo, stiu ca nu e bun.
Pai ma refer la planta din cola

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu pari si mai nedocumentat.
Coca Cola nu e nici pe departe o planta.

Coca Cola e facuta din doua mari ingrediente, extract din frunzele de coca si dintr-o aluna pe nume Kola

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai na, castiga compania Coca Cola
castiga furnizorii, vanzatorii directi, cei care lucreaza in domeniile conexe samd.

Doar nu crezi ca toti banii din vanzarea de Cola ajung la o persoana nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De acord cu tine ca nu e buna. De castigat castiga compania cine altcineva.

| johnnny123 a răspuns:

Nu castiga o persoana.
Castiga milioanele de actionari care detin compania. Atat cei care detin direct actiuni Coca-Cola, cat si cei care detin actiuni in fonduri de investitii care la randul lor detin actiuni Coca-Cola.

| DataScience a răspuns:

Nu mai exista un CEO al companiei, exista doar un board of directors care primesc un salariu fix, n-au treaba cu cate vanzari se fac, salariul le e stabilit fix dinainte. Diferenta fiind asa cum scrie si mai sus ca cei care detin cele mai multe actiuni aceia vor primii grosul din dividende+aprecierea share price-ului, iar cum directorii cunosc cel mai bine firma stiu cand sa cumpere si cand sa vanda si deci nu faci bani doar din salariul lor care oricum si ala e destul de maricel, probail peste 10.000$ lunar