| Sprike a întrebat:

Castiga bine un mecanic, care invata bine meserie?
Eu sunt un copil care termina acuma a 8-a, am media 5-8 de 9.60 si azi la romana am facut totul varza... la matematica sunt bata si nu stiu daca pot intra la colegiul nationala la care vreau si mai am a 2-a optiune, un liceul la care as vrea sa ma bag la mecanica, pentru ca altundeva nu am unde... si vreau sa imi formez un viitor cu meseria asta, mai ales ca vreau sa invat cum sa ma descurc in viata, deci, castigi binisor la mecanic?

9 răspunsuri:
| maria6 a răspuns:

Se castiga, dar daca ai media gimnaziala 9, 60 este bine. Media de admitere se face luand in calcul si rezultatele din gimnaziu. Alte licee nu mai sunt in localitatea ta?

| Iancu_Silvan_1996 a răspuns:

Te limiteaza rau mecanica. Daca vrei sa faci ceva bun din asta, asigura-te ce esti cel mai bun din domeniu. Cunosc multi mecanici care n-au nici 1200 de lei salariul lunar.

| LimonadaBaa a răspuns:

Cum mama dracu sa ai media generala pe 5-8 9.60 si tu sa fi bata la mate si la romana sa fi facut totul varza? Si da, se poate castiga bine daca este pregatit.

| Sprike explică (pentru LimonadaBaa):

Pai pana mea, la romana invat bine dar azi am avut emotii si am facut-o lata si la mate aveam o profesoara aproape moarta decat vie. dar nu sunt asa de bata, totusi, am luat 8 in teza la mate.

| ProAlexYTB a răspuns:

Straduiestete pana o sa ai note mari si o sa fi ce vrei tu in viata

| neutrino a răspuns:

Orice "meseris" bun va castiga bine, indiferent de domeniul de activitate. Singura mare problema este sa-ti gasesti locul de munca!

| SuntSpeşăl a răspuns:

Cu orice meserie se câştigă cât de cât.

| Katherine20 a răspuns:

Scuze, dar cum ai media 9, 60 dacă ești bâtă la mate și română? straight face

| SpeșălGirl a răspuns:

Daca ai media 9, 60 inseamna ca esti destept.Eu iti sugerez sa te duci din toamna la orice liceu (nu conteaza daca e mai prost) si primul semestru sa inveti bine si sa te muti de pe al doilea la un liceu bun, pentru ca nu castigi mult ca mecanic si e foarte naspa, esti murdar, stai toata ziua in aer de ala inchis.Deci invata si te muti de pe semestrul al doilea la un liceu bun cu un profil de viitor.(trebuie sa ai media mai mare ca ultima din clasa ca sa te poti muta). Bafta!