| BeingSelfless a întrebat:

Ce metode de bani ar mai fi, excluzându-le pe cele de mai jos?

1. A avea o afacere
2. A fi angajat
3. A completa chestionare
4. A avea un blog sau canal de Youtube.
5. A câștiga la pariuri sau jocuri de noroc.
6. Alte ilegalități

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dividente, drepturi de autor, investii la bursa si crypto, venituri pasive din imobiliare, pensii, alocatii, rente

11 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

7. A primi o moștenire sau a fi întreținut de cineva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

7. A cerşi!

Tot mai bine decat ( 5 ) sau 6 - a comite ilegalitati.

| haileewatson a răspuns:

A avea un blog sau canal de Youtube intra la categoria "a avea o afacere". Iar a completa chestionare poate intra la categoria a fi angajat, pentru ca tu prestezi niste servicii unei agentii pentru niste bani (chiar daca nu esti angajatul agentiei cu contract nedeterminat, tu tot semnezi un act cu ei prin care te angajezi sa faci ceva).

Alte metode ar fi sa fi freelancer, sau PFA intr-un domeniu anume: asta inseamna ca tu vei oferi niste servicii sau produse pentru bani in baza unui contract de prestari servicii.

| RoCkKiD a răspuns:

M-ai inspirat cu lista ta, asa ca am facut si eu una, la fel de proasta si fara sens ca a ta.

Ce e mai periculos din lista de mai jos?

1. saritul cu parasuta
2. mersul pe stada
3. respiratul
4. uitatul pe geam
5. tester pentru medicamente noi
6. alte activitati

| blackann a răspuns:

A completa chestionare? Dude…

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cind la 6 spui "alte ilegalitati" e ca si cum punctele 1-5 ar fi ilegalitati. 3 e de facut la misto, sub nici o forma de facut bani. In momentul asta, facind chestionare ies maxim undeva pe la 3-4 EUR/ora. 4 - pana ajungi sa faci bani cu blogul/canalul ala de YT, ai de tras mult si bine. Pe minus, din timpul si banii tai. Si exista sansa sa nu ajungi vreodata sa cistigi destul din asta. 5 - de cistigat cistiga CASA. INTOTDEAUNA.
7. Contractor independent/freelancer intr-o gramada de domenii. Game tester, quality assessment, multe altele.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Serviciu sa fi angajat/ă 8 ore, asta nu vrei? Ce varsta ai? Esti fată sau băiat

| ReddY25 a răspuns:

2 bro

| BeingSelfless explică (pentru GabiDumitrescu):

Contractor independent, aceasta tot ar însemna să faci o afacere, adică înregistrat ca PFA, SRL, Îi, PFI și altele.

Game tester, quality assessment, etc, acestea ar părea interesante, atât timp cât nu cad sub "umbrela de angajare de muncă".
Da, nu am fost prea explicit, nici serios în momentul în care am întrebat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BeingSelfless):

Poti fi contractor independent si sa faci evaziune, treaba ta. Sau sa declari la sfarsit de an venitul respectiv ca venit din alte surse, fara PFA si altele.
Game tester si alea sunt munci de contractor independent, cu plata PER PROIECT/UNITATE DE TIMP. Termini o chestie, nu e musai sa lucrezi in continuare. De exemplu ultima sesiune de GT la mine a fost pentru Sniper Elite 5, l-am jucat cu cateva zile inainte de lansare, am luat 30 USD pentru a ma juca doua ore, daca imi aduc bine aminte.

| totredus a răspuns:

Ai putea să faci microjoburi sau gig-uri. De exemplu, site-ul Fiverr oferă această posibilitate și poți face foarte mulți bani chiar dacă nu ești neapărat specialist într-un anumit domeniu. Uite aici un articol: https://totredus.ro/stiri/castiga-bani-fiverr-romania/