| Andrei200202 a întrebat:

Ce părere aveți de o afacere în privința cultivării capșunilor? Se merită?
Nu mi se pare mare investiție, ai nevoie de niște teren, îți faci niște solarii, pui pământ special și plantezi.
Mă înșel eu că e atât de simplu?

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și apoi să le vinzi la timp, căci e o marfă perisabilă.
Simplitatea o evaluezi când te apuci de treabă.
Ai teren? De cât teren ai nevoie ca să trăiești din asta?
Dar construcția solariilor? Le faci tu? Te pricepi?
Dar pământul special de unde faci rost de el?
Totul este așa de simplu, încât te înșeli.

| JulyDreams a răspuns:

Eu ma gandesc sa ma apuc de aquaponics ca hobby, ca n-am pamant. Inca nu stiu prea multe despre asta, dar pare o alternativa.
Merge si pentru capsuni:
https://www.howtoaquaponic.com/plants/strawberries/

| Andrei200202 explică (pentru sadrian46):

Deocamdată am 18 ani. Mă gândeam ca după liceu sa încep sa muncesc poate înafară ca să stâng bani și după să imi cumpăr niste teren (teren am și eu că stau la țară dar nu prea cred ca e suficient).
Solariile nu sunt foarte costisitoare, si nici greu de facut. In familie avem 2 solarii unde crestem legume pentru consumul propriu. Pământ special se cumpără, mă refer la pământ fertil și bun pentru creșterea legumelor/fructelor.

| Andrei200202 explică (pentru JulyDreams):

Interesant. Ca hobby e ok, dar eu voiam sa produc bani din astea. Acum nu sa ma intretin doar din asta, dar sa am acolo un venit in plus. Plus că imi place ideea, și la mine in grădină am niste capsuni de care ma îngrijesc si imi e mai mare dragul cand le vad înflorite. De aici si ideeahappy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Andrei200202):

E foarte bine cum gândești. Te felicit.

| Andrei200202 explică (pentru sadrian46):

Vă mulțumesc

| Andrei200202 explică (pentru sadrian46):

Și mă gândeam că dacă nu se vând, din ele să produc gem și dulcețuri, ce parere aveți?

| Alverto a răspuns:

Frate nu îți trebuie pământ bun, pun de 2 ani și mănânc la greu laughing nu mai trebuie să cumpăr, și nici solar că așa e mai greu fiindcă trebuie sa le bagi apă pe sub pământ, mai bine in aer liber că se ocupă ploaia, dar daca sunt zile cu caniculă le uzi tu. Și da e o afacere profitabilă, daca nu îți place să stai în piața sa vinzi, poți să îți faci o tarabă la drum (daca pe acolo trec mașini multe e și mai bine)winking

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Andrei200202):

Să nu îți faci probleme că nu se vând. Dacă ai producție mare, ți le cumpără la mall. Dacă ai mai mică, vinzi la piața liberă. Eu sunt din Cluj. În perioada căpșunilor vin producători din Baia Mare de exemplu, care vând la gheretă sau la piața liberă. Doar că este o activitate în plus, care nici ea nu este simplă.

| mihai69 a răspuns:

Simplu nu e, dar dacă te pregătești, poate fi o investiție bună.
Pune mai multe soiuri, ar fi bine să cauți și alți producători în zona ta și să vă asociați, să accesați împreună fonduri europene (cât se mai poate) și să vă dezvoltați pe o afacere integrată (producție și valorificare și prin conservare, nu doar vânzare de fructe proaspete).