| Aldutssss31 a întrebat:

Ce venit lunar credeti ca ar trebui să ai ca sa-ti permiți rata pentru casă, fără să te afecteze financiar? Adica sa rămâi cu bani de mâncare, datorii, haine, o plimbare.

10 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Depinde cat de mare vrei sa fie casa aia. Una e sa fie o garsoniera (si aici de la confort I pana la 3-4) si alta apartament cu 4 camere sau chiar... vila.
Oricum te va afecta financiar. Ca sa nu te afecteze, ar trebui sa ai venitul lui... Tiriac de exemplu.
La haine poti face economii. Nu cumperi saptamanal. Se poate si anual daca alegi cu cap. Cat despre plimbare, se poate face FARA plata. Nu vad deloc de ce ar costa o plimbare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce casa? unde?
apartament in capatul lumii sau vila in centrul unui mare oras?
casa noua, veche?
necesita renovari sau nu?

ce inseamna pentru tine sa te afecteze financiar?
despre ce mancare vorbim?
trebuie sa hranesti o familie de 5 persoane sau doar una?
mananci doar chestii ieftine gatite acasa sau comanzi mancare si mananci la restaurant?
ce datorii ai?
detii o masina care mananca bani?
despre ce plimbari e vorba si unde?
Acum realizezi cate variabile sunt sa iti poata raspunde careva la intrebare?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ce fel de casă? Cât de pretențioși sunteți la mâncare, haine, plimbări? Câți oameni trebuie hrăniți, îmbrăcați, plimbați? Asta numai tu poți calcula.

| johnnny123 a răspuns:

Avand in vedere ca tu esti singura care-si cunoaste cheltuielile, nevoile, stilul de viata si datoriile, nu poti sa iei un pix si sa le calculezi singura?

De exemplu:
Rata la casa - 300 de euro
Mancare si alte consumabile - 300 euro
Plimbari - 200 de euro
Haine - 50 euro
Utilitati - 100 euro
Transport - 50 euro
Alte rate (masina, frigider, etc) - 100 de euro

Ce o fi asa de greu sa scrii niste sume pe hartie si sa le aduni?

| dinaprilie a răspuns (pentru johnnny123):

Greu nu este. Doar ca ar trebui ca "intrebatorii" sa-si decline odata cu intrebarea si varsta. Raspunsul poate fi mai adecvat in functie de varsta respectivului. Deci cati ani ai Alduts?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să începem cu
bani de mâncare - mănânci la restaurant, sau gătești acasă?
datorii- ce datorii ai?
haine- te îmbraci la second hand sau cum?
o plimbare- te plimbi prin parc, sau la Paris în weekend?
rata pentru casă ce mărime are?
Aduni și îți iese cam ce venit lunar ai nevoie.

| Alverto a răspuns:

Ba frate te au cam indus in eroare ăștia cu întrebările lor, și sunt mai multi nu doar unul. Adică vezi că cineva a pus întrebările alea, de ce le mai pui tu odată?
Pur și simplu trebuie sa ai peste salariul mediu, daca ai salariul minim nu îți permiți oricâte sacrificii ai face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de multe, depinde de ce casa si ce viata vrei. e mai usor sa ne raportam procentual,
de exemplu 30% din venit il dai pe rata la apartament plus facturi
50% pentru consumabile, mancare, chestii de baza.
si ramai cu 20% pentru economisire plus hobbiuri, gen plimbari, excursii, iesit in oras, etc.

| Vântulalb a răspuns (pentru dinaprilie):

Din intrebarile ei anterioare, reiese ca are 19 ani. Un copil cu alt barbat, ramas la tata.

| darrio2007 a răspuns:

De unde sa stiu eu ce rată ai tu la casă, ca sa iti pot raspunde?