| andrei28743 a întrebat:

Cum primesc bani prin Skrill? Ce date trebuie sa știe cealaltă persoana pentru a-mi trimite bani?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Sfatuieste-l sa-ti trimita prin Western Union, Money Gram sau direct in contul tau bancar, ca prin Skrill banii iti intra in contul tau de skrill, iar ulterior tu trebuie sa-i transferi in contul bancar (numai daca ai conectat deja contul bancar legat de Skrill). Skrill si Paypal sunt similare, fiind platforme internationale de plati si transfer de bani, care se pot realiza numai daca ai cont activ la ei si ai contul bancar, legat de site-urile lor.
Comisionul la Skrill este de 2% din valoarea transferata, care ti se opreste tie, cel care primeste banii.

Pentru un transfer la Western Unon au Money gram, are nevoie de:
- numele si prenumele tau complet si corect
- adresa ta din buletin
- numarul tau de telefon
Tu trebuie sa primesti de la el, suma exacta care ti-a depus-o si un numar de recipisa, dupa ce el transfera banii, cu care te prezinti la ghiseul unde ti-au fost trimisi banii, si ii poti ridica.

Pentru trasferul bancar este nevoie de:
- numele si preunumele complet
- numarul de cont
- contul IBAN
- adresa ta completa
- numarul tau de telefon

5 răspunsuri:
| sunmetal11 a răspuns:

Trebuie sa stie doar adresa ta de e-mail cu care te-ai inregistrat in momentul in care ti-ai facut contul de skrill.Si ca tu sa poti scoate banii din skrill, trebuie sa atasezi un card sau un cont bancar contului de skrill.

| Elenakatalina a răspuns (pentru Violleta2022):

Buna! Eu am trimis IBAN sa mi trimită bani in skrill, unde ii găsesc? Ca nu înțeleg….

| Violleta2022 a răspuns (pentru Elenakatalina):

"acum 4 ore | Elenakatalina a răspuns:
Buna! Eu am trimis IBAN sa mi trimită bani in skrill, unde ii găsesc? Ca nu înțeleg…."

Asta numai cel care ti-a depus banii stie, ca el ti-a depus banii.

| Elenakatalina a răspuns (pentru Violleta2022):

Adică? Cum adică cine mi-a trimis banii? O prietena mi-a trimis de 5 zile și încă n am primit nimic! Unde ajung banii asta? Nu așa funcționează skrill ca și revo… nu știu…. Mi a trimis din cont de banca din rom…. Nu înțeleg cum funcționează

| Violleta2022 a răspuns (pentru Elenakatalina):

Ti-am mai spus ca eu nu am de unde sa stiu unde ti-a pus ea banii si de unde trebuie tu sa-i ridici.
Prietena aia este singura care stie si doar ea poate cauta de ce nu s-au trimis banii, sunand si verificand la banca ei, de unde s-a facut plata.
sKrill si Revolut sunt conturi bancare internationale, la care ai nevoi de de BSB, Account number, swift code.

Ar fi fost cel ami simplu si banii intrau in 24 de ore daca prietena ta iti punea banii din contul ei bancar romanesc in contul tau bancar romanesc.
Ce a facut ea este extrem de complicat, fiindca a fost transfer international, deaorece atat Skrill si Revolut sunt platforme de plati straine, ambele din UK (ANGLIA).