| tonyc7 a întrebat:

Cuvantul,corporatie' inseamna acelasi lucru cu cuvantul ''multinationala'? Sau sunt notiuni diferite?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Diferite.

| tonyc7 explică (pentru sadrian46):

Ce inseamna una si ce inseamna cealalta?

| tonyc7 explică:

Deci o multinationala e mai puternica?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru tonyc7):

Nu.

| relian a răspuns:

Tot aia e, difera denumirile.Toate is chestii imaginare,deci ceva srl,si ala e tot dracu ala,deci in loc sa te puna pe tine ca persoana in fata,ei baga ceva imaginar,o firma care este imaginare,care nu-i ceva fizic,iar in caz ca zse intampla ceva nu poti trage la raspundere persoana,tragi la raspundere firma,corporatia, daca aia are sa p; lateasca bine, daca nu are ai luat tapa laughing asa ca omu din spatele corporatiei, a multinationalei, a SRL-ului nu-i tras la raspundere, ala is vede de treaba.

| Brizbriz a răspuns (pentru tonyc7):

"acum 10 ore | tonyc7 explică (pentru sadrian46):
Ce inseamna una si ce inseamna cealalta?"

corporatie inseamna mai multe firme care au o singura conducere
multinationala inseamna o firma sau o corporatie care are activitati in mai multe tari

google de ex. e multinationala, pentru ca are servere si data-center-e (adica, cloud) pe peste tot in lume, chiar si in Romania ca sa ajungi la google nu iesi din tara (pe internet vreau sa spun)