| Marck94 a întrebat:

Daca am salariu brut 2022 lei, cat voi lua in mana?

Răspuns Câştigător
| Deny0805 a răspuns:

Salariu Brut: 2022 lei
Asigurari Sociale (CAS)25%: 506 lei
Asigurari Sociale de Sanatate (CASS) 10%: 202 lei
Deducere personala (DP) : 480 lei
Impozit pe venit (IV)10% : 83 lei

Salariu Net : 1231 lei

48 răspunsuri:
| Scarlett92 a răspuns:

1231 lei

suntserios
| suntserios a răspuns:

~1200 ron

| MihaiNicu23 a răspuns:

1200 ron ca ai de platit destule

| artemidak a răspuns:

Cam 12 milioane vechi.
Sau 1200 de lei noi.

| sierra1 a răspuns:

Salariul minim

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cât meriți.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Marck94):

Poti sa iei 2022 in mana daca ti se ofera un salariu brut de ~4000

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Absolut nicio logica raspunsul tau, daca omul zice ca are brutul ceva mai mare decat salariu minim, de ce ar ramane cu netul minim?

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Nu poate avea un salariu mai mic decat minimul. E logic, nu? Si mai e si ilegal!

| justmemari a răspuns:

Buna ziua, de adaugat fata de cele spuse ce cei care au postat comentarii inaintea mea este factul ca suma netul poate creste putin daca ai persoane in intretinere.
Toate bune.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Omul a intrebat cu cat ramane in mana daca are brutul de 2022.
Si tu i ai zis cu minimul?
Pai cum sa ramana cu minimul daca minimul net e 1162 si el ramane cu 1231?
Deci logica raspunsului tau este?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Calculeaza-ti: http://bit.ly/2HykR91

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Dacă nu lucrează cu normă întreagă poate avea și nu-i nici ilegal, dar aici nu e cazul. Ai dat 2 răspunsuri lipsite de orice sens.

| alexandruanghel a răspuns:

La salariul ăla chiar ca o iei in manalaughing

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Draga NuGaseamNumeLiber hai să-l întrebam pe Marck94, și să nu mai dăm cu presupusul. Fără sens e supoziția ta. De unde ai scos-o?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Ok, deci el va lua salariul minim de 1162, chiar dacă raportat la brutul lui, salariul ar trebui să fie 1231? Ai dreptate, chiar nu mi-a trecut prin cap...

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Inca astept explicatia logica aici... necampionule

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Deci campionule, incă odată, evident că întrebătorul voia să știe cît ia în mână, nu-l interesa net-brut ca noțiune, ci doar cantitatea de bani. Se aștepat să ia TOT (zice: Ce nasol. Pot sa iau 2022 lei in mana?) Deci evident că îl interesa grosso modo. Brutul primit îl aduce la salariu minim - e adevărat - cu o eroare de câteva zeci de lei. Si care e zbaterea ta campionule când răspunsul meu este e într-o marjă de eroare de patru procente? Aici e logica dar poate nu ai sesizat-o.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Deci necampionule, ai dat un raspuns fara nicio logica, l ai trantit si tu aici, ai fost corectat de mai multe persoane si acum faci aproximari si calculezi marja de eroare... penibil.

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Campionule un ai intele nimic și de aceea repet:
Zici tu: "Absolut nicio logica raspunsul tau"

evident că întrebătorul voia să știe cît ia în mână, nu-l interesa net-brut ca noțiune, ci doar cantitatea de bani. Aici e logica dar poate nu ai sesizat-o. Numai bine!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Pai inseamna ca l ai mintit, ca nu ia minimul. ia cu 70 lei mai mult decat minimul. Haha

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Campionule din nou, un ai inteles nimic și îți repet pentru că văd că ai o problemă de înțelegere:

Zici tu: "Absolut nicio logica raspunsul tau"

evident că întrebătorul voia să știe cît ia în mână, nu-l interesa net-brut ca noțiune, ci doar cantitatea de bani.

Dacă era ceva de comentat, nu avea de-a face cu logica pe care o invoci.
Pentru a avea proprietatea termenilor pe care îi folosești dar nu îi înțelegi, ia citește de aici: https://ro.wikipedia.org/wiki/Logic%C4%83

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Deci ai dat un raspuns total aiurea si acun incerci sa il corectezi cu semantica. No problem, se mai intampla

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Campionule, îți menții statutul cu divagații sterile de genul ăsta? Invoci logica unde nu e cazul? Ai citit unde te duce link-ul? Cred că nu.

| sierra1 a răspuns:

Marck94, totuși, pentru mine (că nu ne vede nimeni) chiar atîta e salariul tău brut? E primul salariu?

PS - uite ce furtună de idei ai stîrnit. Trebuie să fii mîndru.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Deci omului ii raman 1231 si tu l ai indus in eroare ca ii raman 1162. Nu mai avem ce discuta. Omul a inteles suma corecta, tu ai confuzat 3 oameni. Punct si am incheiat discutia

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Campionul zice: ~1200 ron
Eu zic: Salariul minim
Calculează careva pe site : 1231
Campionul zice: Absolut nicio logica raspunsul tau
--------------------------------------------------------------------
Ieste că îți vine să râzi de năzbâtiile tale? Și mie. Uite dacă vrei, îl rog frumos pe cel ce a întrebat să-ți dea o fundă sau ceva că te-ai supărat că au răspuns și alții.