| Cont2000Tpuintrebari a întrebat:

Daca detin un SRL care momentat este pe zero cu contabil si cu declaratii depuse la zi, fara activitate in momentul de fata si am trecute pe societate 2 masini, una in valoare de circa 4000 de euro si una in valoare de 600 de euro, sunt si asociat unic si administrator 100%, capitalul social fiind la infintarea societatii de 10 lei, pot fi executat silit pe SRL (Persoana Juridica) pentru datorii pe persoana fizica ( pe numele meu)? Nu am girat cu nimic, datoriile fiind pe numele meu, un credit pe care nu am mai reusit sa-l achit in valoare de circa 7000 de euro pentru care in momentul de fata am executare silita pe conturile pe persoana fizica, au datoriile personale vreo legatura cu SRL-ul? De exemplu, credite, amenzi de circulatie, etc. Multumesc, stima!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate lega nimeni de ce este al firmei.

Ca persoana fizica, cu datorii personale si executare silita, ti
se pune poprire pe salariu, ori ti se vinde ceva de valoare din casa, ori casa este scoasa la licitatie, ori esti condamnat la munca voluntara in folosul comunitatii (maturat strazile, curatat toaletele publice, samd).

| Cont2000Tpuintrebari explică (pentru Violleta2022):

Sunteti sigura ca nu are nici o legatura? Intreb pentru ca nu imi permit sa pierd masina pentru a-mi asigura transportul la locul de munca

| mont a răspuns:

Nimic din firmă nu se poate lua. Doar dividendele/profitul poate fi poprit pentru datorii personale fără legătură cu firma.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cont2000Tpuintrebari):

Daca firma este SRL (Societate cu Raspundere limitata) sau SA (societate pe actiuni), nu se poate lua nimic.
Doar daca este doar un PFA (persoana fizica autorizata) atunci o poti pierde fiindca este a ta personala, iar tu fiind deja executat silit pentru datorii, in urma unei hotarari judecatoresti, va trebui sa ti se confiste bunurile spre a se recupera datoria, ori sa faci munca voluntara in folosul comunitatii, fiind supravegheat de un politist, acolo unde esti trimis sa muncesti laturi de altii ca tine.

| Cont2000Tpuintrebari explică (pentru Violleta2022):

Daca jignesti arati cata minte ai Violeta bicicleta

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cont2000Tpuintrebari):

Rusinos, credeam ca esti adult in toata firea si ai creier, dar te-ai dovedit o jigodie, daca ma jignesti fiindca am indraznit sa-ti spun adevarul desprea situatia ta.
Ma rog, daca ai ajuns executat silit, inseamna ca esti vreun smecher care trage tepe la ordinea zilei, numai ca noile legii te vor potolii iute si vei ajunge curand la vorbele mele.