| Yurisa a întrebat:

Dacă îmi deschid un SRL și fac un contract de colaborare în urma căruia primesc echivalentul unui salariu part time, cât plătesc dările la stat (sănătate și altele)

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E o discuție complicata... Depinde de foarte multe chestii.

Ai aici un calculator orientativ

https://startco.ro/......calculator

| adryang78 a răspuns:

Hai să lămurim niște amănunte, mai întâi.
Dacă deschizi un SRL și faci un contract de colaborare sau de prestări servicii cu altă firmă, nu se cheamă că ai contract de muncă. Nu plătești contribuții către stat, suma reprezintă venit din activitățile firmei și se impozitează ca atare, adică 16% impozit pe profit, dacă nu ai minim un angajat pe firmă.
La finalul anului se face bilanțul și poți încasa dividendele, adică banii care reprezintă profitul net al firmei. Dar și astea se impozitează - 8% plătește firma, iar din ce rămâne mai plătești și tu 8%, ca persoană fizică.

| Xena20 a răspuns:

E inca supraimpozitata munca part time, nu merită, plătești ca pentru full time

| kalasnicov22 a răspuns:

Cam 1400 de lei pe luna pentru salariu minim

| Yurisa explică (pentru kalasnicov22):

Si pentru part time?

| suntserios a răspuns (pentru kalasnicov22):

De ce ii zici omului prostii?

| kalasnicov22 a răspuns (pentru Yurisa):

La part time exista suprataxare, practic se plateste la fel ca pentru salariul minim.
Salariul minim este 3700.
Contribuția de Asigurări Sociale (CAS): 25%;
Contribuția de Asigurări Sociale de Sănătate (CASS): 10%;
Contribuție Asiguratorie pentru Muncă (CAM): 2, 25%.

| kalasnicov22 a răspuns (pentru kalasnicov22):

Daca nu ai niciun venit se considera ca ai imprumutat firma, dar nu o sa mearga la infinit. Cand ai firma ai contract c1 dar poti face c2 ca persoana fizica fara firma platesti doar cifrele astea cu mici diferente.

| kalasnicov22 a răspuns (pentru suntserios):

Prostiile aste le platesc lunar de multi ani, ai mai dat doua raspunsuri inutile la fel ca suta de mii de pe acest site.
Ai ignore
Ia-te de mana cu Violetta.

| Yurisa explică (pentru kalasnicov22):

Dacă veniturile mele lunare sunt mici și nu depășesc plafonul anual de 12 salarii minime, pot evita contribuțiile la cas si cass?

| Yurisa explică (pentru kalasnicov22):

Si mai am o intrebare, in acest caz e mai avantajos un pfa?

| kalasnicov22 a răspuns (pentru Yurisa):

Se plateste mai putin Cass platesti 2200 pe an.
Iar Cas in functie de cate ore declari.

| kalasnicov22 a răspuns (pentru Yurisa):

Am fugit de pfa din cauza raspunderii patrimoniale.
Srl este sfant.