| andyp a întrebat:

Daca tranzactionezi indicele NASDAQ fara sa ai o firma sau PFA doar cu un cont de broker. Si toate profiturile le reinvesti in anul urmator, TREBUIE sa platesti anual 16% impozit pe profit? sau daca reinvestiti toti bani estu scutit?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Impozit trebuie sa platesti doar daca retragi banii si suma este mai mare decat ceea introdusa.
Impozitul se platestte pentru DIFERENTA dintre suma retrasa si ceea depusa.

| andyp explică:

Deci daca nu scot banii din contul de brokeraj nu ii evaziune fiscala, poate sa ramana acolo si sa se tot inmulteasca?