| Utilizatoare123 a întrebat:

Daca vreau sa investesc intr-un ETF in dolari, iar eu am un card de debit in lei, se poate face conversia automat in dolari la tranzactie sau trebuie un card in dolari separat? Se percepe un comision?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La orice plata online cu cardul se face conversia automat

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de banca.
Comisioane vei plati cu gramada, pentru convertire in dolari, transfer, manipulare din lei in cont-dolari.
In plus, bancile au rata de schimb valutar mai slaba decat majoritatea firmelor-agentii de schimb valutar.

| Tokyo44 a răspuns:

Poți folosi un card multicurrency emis de unele bănci
Salt Bank e o sugestie

| Utilizatoare123 explică (pentru Tokyo44):

Crezi ca salt bank este o banca de incredere?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Utilizatoare123):

De ce nu ar fi, totusi apartine de BT

| Tokyo44 a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Da pentru ca face parte din fondul de garantare al depozitelor bancare.
Las link mai jos
https://www.fgdb.ro/pagini/unde-asiguram