| malakeie a întrebat:

Doresc sa fac un credit de nevoi personale in viitorul apropiat. Chestia e ca am 18 ani si de abia m-am angajat. Din cate m-am interesat, am nevoie sa fiu angajat pe un contract pe nedereminat (sunt), si minim 3 luni la locul de munca. Chestia e ca unele banci iti cer sa ai 6 luni de munca. Am cautat pe net si din cate am vazut, e exact ca la un abonament de telefon. Pe site iti zic ceva, cand esti acolo iti spun altceva. Intrebarea mea e, pot sa fac imprumutul dupa 3 luni?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti, dar numai de la o banca la care cerinta este sa fi lucrat cel putin 3 luni.
Daca cerinta este de 6 luni atunci nu poti dupa 3 luni.
Nu este o regula generala pentru toate bancile, fiecare are un regulament de creditare propriu.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Doar de la banca poti afla.
Fa-ti temele, sa ai o lista de banci care ofera imprumut dupa 3 luni.
Alta idee e sa-ti faci descoperit de cont la banca unde incasezi salariul. Poti lua ceva banuti in plus, doar sa ii platesti pana luna urmatoare.

Totusi, nu te apuca de credite. Strange niste bani sa ai o rezerva, un buffer pentru cel putin 3 luni, din care sa poti trai si sa platesti rata, in caz ca ramai fara loc de munca.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In principiu îți cer sa ai 3 luni la actualul loc de muncă și macar 6 sau 12 luni de munca in general.

| malakeie explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Am sunat la banca si mi-au zis de faza cu 3 luni de munca. Am vorbit cu un prieten care a vrut si el sa faca imprumut la aceiasi banca si lui i-au cerut cele 6 luni de munca.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru malakeie):

Mergi la banca si vezi exact. Chestiunile astea, precum credit la banca, le faci pe date exacte, nu pe auzite.