| SkivoRo000 a întrebat:

Este corect ce se întâmplă? Lucrez la un Peco și se face inventar în fiecare zi de fiecare dată e in minus și ne pune să le plătim. verificăm un produs este ok și după ce vine șefa de magazin este în minus. Colegii au platit impreuna 10 milioane fara a li de da bonul pe ce au platit. Si mai ies plusuri pe care credem ca ies acum din banii aia care i am platit.
Noi scanam totul. Totul porneste din spate dar nu stim unde sa apelam. Cine sa ne ajute

12 răspunsuri:
| TMAIGL a răspuns:

Dacă îți specifică asta in contractul de munca ceea ce nu cred nu ai de ce sa pui bani

| MihaiSpeedster a răspuns:

Grevă, frate. Vorbiți între voi și băgați-va picioarele. Plecați toți deodată, anunțați șefa că ori își bagă mințile în cap, ori vă luați hamu’ și praștia și plecați. Benzinării sunt pe toate drumurile, cu duiumul, nu rămâneți voi de căruță, muritori de foame. Dar măcar arătați că aveți quhae.
A, și minusul probabil provine din ce se ciordește de pe la rafturi.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Wtf, asta-i magarie de a lor... Recomand sa demisionezi, dar nu inainte sa faci putin scandal.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu este corect! Vorbiti cu patronul. Daca nu se rezolva faceti sesizare la politia economica si apoi la procuratura. Nu sunt camere de luat vederi?

| SkivoRo000 explică (pentru Salontanul):

Ba da. Dar ea e sefa acolo. E al ei si ea lucreaza pentru petrom si noi pentru ea.
Ne am saturat cat am.platit

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru SkivoRo000):

Puteti sa o reclamati si la ITM. Redau: "În situația în care angajatorul constată că salariatul său a provocat o pagubă din vina și în legătură cu munca sa, va putea solicita salariatului, printr-o notă de constatare și evaluare a pagubei, recuperarea contravalorii acesteia, prin acordul părților, într-un termen care nu va putea fi mai mic de 30 de zile de la data comunicării.". Ati semnat o nota de cosntatare? Citeste aici: https://www.blogulspecialistului.ro/......gajat.html

| SkivoRo000 explică (pentru Salontanul):

Ce trb.mai exact sa ii zic?
Ele oricum fac totul in spate din calculator baga si scade ce vor

| SkivoRo000 explică (pentru TMAIGL):

Cum ar trebui sa scrie mai exact? Ms mult

| anonimuIl a răspuns (pentru SkivoRo000):

Tu când închizi casa trebuie să ai un desfășurător cu încasările de pe tura ta și o sumă de bani cât scrie pe desfășurătorul ăla.
Așa se închid casele de marcat în magazine alimentare cu încasări zilnice de la 8000 lei până la 22.000 lei în zile cu vânzare mare.
Dacă este aceiași sumă pe desfășurător și în casă nu ai treabă cu ce se fură de pe raft că nu ești agent de pază în benzinărie.
Șefa vă bagă vouă ce se fură de pe rafturi.
Ea trebuie să ceară firmei de pază banii pe ce se fură din benzinărie.

| SkivoRo000 explică (pentru anonimuIl):

Noi nu avem acolo firma de paza sa stea acolo. Si da o n masa se fura un lucru 2, da tu imi zici mie ca s au furat sticle la.2l da noi nu vedem ca magazinul e mic si vezi tot

| anonimuIl a răspuns (pentru SkivoRo000):

Ar trebui ca să aibă măcar 1 angajat ca paznic.

| anonimuIl a răspuns (pentru SkivoRo000):

La un magazin alimentar inventarul se face 1 pe lună.