| Illuminati2016 a întrebat:

Este normal sa dau bani imprumut prietenilor cu dobanda?

Răspuns Câştigător
| brokxy a răspuns:

laughing))) frate faza e, ce faci cu banii tai e treaba da. Daca tie iti place sa iei cu dobanda nu te oprii =]]]

11 răspunsuri:
| Vanesa87 a răspuns:

Normal ca nu...nici macar arabi sau evrei nu fac acest lucru intre prieteni si membri ai familiei ba din contra, se ajuta reciproc neconditionata cu premiza ca daca vreodata voi avea si eu nevoie sa fii acolo, nu sa imi dai inapoi...

| powerslidelambo a răspuns:

Nu, dar inseamna ca esti un prieten bun laughing

| enachemonica a răspuns:

Pai daca spui prieteni, scuza-ma ce reprezinta acest cuvant pentru tine? Normal, firesc si omenesc nu iei dobanda ca doar nu esti camatar.

| Illuminati2016 explică (pentru enachemonica):

Sunt un camatar mai mic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Vanesa87):

Exagerezi Vanesa, fiecar pe cont propriu. Nu dai numai asa fara sa primesti inapoi nici la prieteni.
In schimb nici cum spune asta cu dobanda, si eu dau imprumut dar numai la persoane bine cunoscute., fara dobanda happy. Desi la um moment dat era de dadeam la vreo 4-5 persoane lunar bani imprumut (zeci de lei- maxim 1-2 sute). Tot timpul i-am primit inapoi
Dar sunt din astia big grina-mi 2 lei sa iau un suc/cafea etc. le dau, daca nu da inapoi a 2-a oara nu le mai dau.

| anonimg a răspuns (pentru Illuminati2016):

"Sunt un camatar mai mic".
Asta e tare amuzanta. laughing))
Radem, glumim, dar banii au fost intotdeauna un mijloc de discordie, cearta si moarte, chiar si intre prieteni.
Nu-ti invata prietenii cu bani, pentru ca mai tarziu vor cauta sa-ti ia viata daca nu le vei da, sau daca nu le vei da mai mult.
Fiecare prieten al tau, si fiecare om de pe pamant trebuie sa cheltuiasca atat cat isi are propriul venit. Ca si daca ar fi prea sarac, nu poti sa dai cu dobanda unui om care nu ar avea de unde sa iti dea banii care i-ai dat; deci cu cat mai mult dobanda.
Tu faci un rau foarte mare cand dai bani -chiar si fara dobanda. Cand ajuti pe cineva pentru prima data nu e nimic rau; dar daca lucrul acesta a devenit un obicei pentru acel om sa ceara de la tine, atunci aceasta este un lucru rau. Eu nu pot sa dau cu imprumut unui om care nu stie sa chibzuiasca banii. Pentru ca mai bine sa ma urasca ca nu-i dau bani, decat sa il urasc eu ca nu mi-i mai da inapoi.
Iar atunci cand dam bani, sa dam doar atat cat ne asteptam sa nu-i primim inapoi.
Cu dobanda poti da cuiva care isi face o afacere si isi scoate profit.

| Illuminati2016 explică (pentru anonimg):

Tipul asta are cu 1000 ron mai mare salariul ca si mine si tot nu are bani...

| Simpatic a răspuns:

Nu, se numeste camatarie laughing

| anonimg a răspuns (pentru Illuminati2016):

Îi poți da doar o singură dată, și fără dobândă. După aceea să nu-i mai dai deloc.

| Illuminati2016 explică (pentru anonimg):

L-am mai imprumutat de mai multe ori pana acum

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e chiar normal, dar dacă suma e mai mare, și prietenul acceptă. Să aveți și ceva notificat între voi, contract, agreement, înțelegere.