| OptsprezeceUnsprezecedouamiidouazecisidoi a întrebat:

Hai salut cum se declara veniturile? Zilnic, lunar sau Anual? Depinde si de timpul in care iti vine venitul? Adica daca esti angajat primesti salariu odata pe luna, dar daca faci bani zilnic cand ii declari? Daca sa facem o presupunere ai baga la pariuri suma de 3000 de lei pe un meci de exemplu franta vs tunisia si ai pune ca bate franta si castiga franta cu o cota de 1, 4 asta ar insemna vreo 4200 de lei, maine faci aceeasi chestie iei 3000 de lei si pui pe alt meci cu o cota asemanatoare, DACA ti-ar iesi in fiecare zi sa zicem ai face cam 1200 de lei zilnic in 30 de zile ar 36 de mi de lei, cum ii declari? Zilnic pentru ca o suma care depaseste minimul sau lunar? Sau anual? V-as ruga sa raspundeti la intrebare,.nu sa vad tipul de raspunsuri idioate:cine baga ba atatia bani pe un bilet sau ai tu bani ba sa bagi atat pe bilet?

5 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Anual se declara sef.

| Wr3nch a răspuns (pentru Wr3nch):

Da un ochi aici

https://ponturi-bune.ro/......m-la-anaf/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Veniturile care nu fac parte din salarii se declara anual, la inceputul anului pentru anul anterior prin declaratia unica la anaf

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns:

Venitul se declara anual, dupa terminarea anului financiar.

Asadar, tu poti intra online oricand de la 1 Ianuarie si iti poti face declaratia de venit cu tot ce ai castigat in anul financiar precedent, pe perioada: 1 ianuarie- 31 Decembrie.
Exista plafoane de impozitare si in functie de ele esti impozitat.
Trebuie sa delclari cnstit si onest toate veniturile castigate in anul ala financiar, cu toti ce ti-au intrat in cont, in mana cash chiar si in contul paypal, fiindca aANAF-ul face verificari aleatoare si te prinde, caz in care poti face puscarie pentru declaratie mincinoasa ca sa faci evaziune fiscala.

Nu se calculeaza nimci zilnic sau lunar, ca nu esti firma sa faci asta, esti doar persoana fizica.

Iti mai dau un sfat: incearca sa vorbeti mai frumos si mai respectuos pe acest forum, mai ales ca tu esti ala care ceri ajutor, fiindca nu este nimeni obligat sa-ti raspunda, iar atuitudinea asta de "...sa nu sa vad tipul de raspunsuri idioate..." spune multe despre tine.
Nu stii cine este in spatele computerului si cine iti raspunde... deci apeleaza la bun simt si respect, daca vrei sa fii tratat cu respect si raspunsuri bune.