| wolfves a întrebat:

Hei! Legat de un card VISA de la BCR. Pe mine nu prea ma duce capul la lucruri de genul si nici nu inteleg absolut nimic cand incerc sa citesc pe net. Dar imi expira incurand si ma intreb cum procedez sa mi se dea unul nou cat mai repede. Ma suna ei sa ma intrebe? Ma duc eu la banca? Ce fac? Si inca o chestie. Eu am card VISA Teen, de adolescenti. L-am reinnoit dupa 18 pe cel din prezent deci nu am idee de ce mi-au dat tot Teen, dar nu ma plang ca asta nu are taxe, desi nu pot sa deschid cont de economii sau depozitive din George si am tot tinut degeaba banii. Din cate am inteles nici cel de adulti nu mai are taxele alea lunare de adiministrare a contului, nu? Ca mi se par chiar absurde. Deci in caz ca nu sunt taxe de niciun fel as prefera unul de adulti ca sa imi fac si eu depozit la termen. Cum procedez sa obtin un card de genul? Oare ma trec ei in mod automat? Dar sa le si mentionez fara taxe? Ca o ruda nu a realizat ca trebuie sa le spuna si tot card cu taxe lunare i-au dat. Daca ati putea sa imi spuneti si ce depozit are cea mai buna dobanda ar fi apreciat! Va multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| Ioana06i a răspuns:

Mergi la bancă și spune-le celor de acolo că dorești să ai un card de genul, și îți vor face cu siguranță.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Scrie destul de clar in 2 propozitii pe site la ei ce trebuie sa faci sa nu ai comisioane in functie de cardul ales

https://www.bcr.ro/ro/persoane-fizice/digital-banking/cont-online-george

La fel cum scrie foarte car si despre dobanzile la depozite

https://www.bcr.ro/......-la-termen

| wolfves explică (pentru suntserios):

Dar VISA nu sunt? Ca nu prea inteleg ce diferente ar fi intre cele trei carduri, vad ca la unele e comision lunar mai mare. Pe mine ma intereseaza cel mai mult sa pot face plati internationale lunare in special in $ (dar si € daca e cazul, mai rar totusi) pentru jocuri. Deci comision nu platesti decat daca incasezi bani lunar ceea ce eu nu fac. Se pune si daca imi transfera o ruda 1000 lei/luna si dupa ii transfer inapoi sau se cam prind cei de la BCR ca e dubios? Sincer 12 lei/luna e enorm pentru mine care nu am venit lunar, aia 144 lei mai bine ii dadeam pe jocuri decat sa ii pierd pe nimic. doamne fereste asa ceva. Credeam ca e acolo cativa bani pe luna, nu atat de mult. Prefer sa imi reinnoiesc tot in Teen daca e macar posibil asa ceva.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Pt reinnoirea cardului, ei au facut deja demersurile si cardul te asteapta la banca. Mergi la banca sa il ridici. Sa ai buletinul la tine.

Daca tot mergi la banca, spui ca vrei card (de care vrei tu).
https://www.bcr.ro/......i-de-debit
Card fara taxe nu exista. Este o taxa anuala foarte mica.
Poate e vorba despre cardul unde primeste salariul, acolo nu exista taxe de incasare, daca firma unde lucreaza are conventie semnata cu banca.

| wolfves explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Ma intreb ce card ma asteapta la banca, eu am Visa Teen momentan. Imi convine ca nu platesc deloc taxe, dar nu pot nici sa deschid si gestionez un depozit sau cont de economii. Am auzit si eu de taxa lunara 2-3 lei, dar la George Standard zice ca trebuie sa incasezi minim 1000 lei/luna si sa faci si minim o tranzactie lunara, altfel platesti 12 lei/luna ceea ce e obscen de mult. Eu nu am venit lunar. Mai bine nu mai fac card in conditiile astea, dar cam am nevoie pentru tranzactii lunare in $ si mi-as fi dorit sa am, dar ce sa mai zic. Pentru card de student nu ma calific la varsta din pacate.