| alexcuamare123 a întrebat:

Hei TPU, care sunt cele mai bune metode de a face venit pasiv?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eee, e o discutie complexa si complicata
Depinde cat esti dispus sa investesti, sa astepti, sa risti etc etc etc.
Unii ar zice imobiliare, altii ar zice actiuni

| johnnny123 a răspuns:

Nu ai cum să obții venit pasiv fără a deține active substanțiale (imobiliare, acțiuni la companii care oferă dividende, drepturi de autor, etc).

| TimberWolf a răspuns:

Ca sa ai venit pasiv trebuie sa ai foarte mare experienta in afaceri si sa cunosti piata, sa fi milionar in euro, nu poti sa ai venit pasiv daca lucrezi la mega image.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru TimberWolf):

Ce vrajeala.
Parintii mei au venit pasiv din chirie si nu sunt milionari in euro.

| mODIN a răspuns:

Exista doar trei variante pentru a face asta:

Sa detii ceva de valoare si sa-l inchiriezi altora (locuinte, masini, teren, drepturi de autor etc.)

Sa detii ceva de valoare si sa-i lasi pe altii sa-l administreze (a detin o firma dar a avea un manager care se ocupa de ea, actiuni, investitii in fonduri mutuale etc.)

Sa ai pe cineva care-ti trimite bani, fara motiv (de exemplu parintii)

Oricine iti zice ca exista si alt mod de a face asta te minte si vrea sa-ti vanda ceva jeg de curs sau metoda revolutionara in care-ti vei pierde toata investitia initiala.

| Miruna333 a răspuns:

Nr. 1 la mine sunt imobiliarele

| TimberWolf a răspuns (pentru suntserios):

Si ai mei la fel!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru TimberWolf):

Si sunt milionari?
sau putem stabili ca nu e nevoie sa fii milionar ca sa ai venit pasiv.

| TimberWolf a răspuns (pentru suntserios):

Da.

| Diana4you97 a răspuns:

Cele mai sigure ar fi imobiliarele. Nu își pierd valoarea și apoi pot fi vândute. Poți începe cu închirierea unei garsoniere.

| alexcuamare123 explică (pentru TimberWolf):

Sunt destule persoane care detin metode de a produce venit pasiv si nu e pământul plin de milionari, doar oameni de rând pe care i-a dus capul si le-a plăcut cartea si banul.