| Hiraani a întrebat:

Hey ..as avea nevoie de mai multe pareri legate de viitorul meu sa spun asa. Eu as vrea sa dau la un profil uman pentru ca nu ma inteleg absolut deloc cu fizica iar nu stiu daca asta imi va afecta intrarea la facultate,ma gandeam sa fac facultatea de petrol si gaze din Ploiesti sau cluj, dar ma gandeam si la medicina veterinara, mi.ar placea foarte mult. Inafara faptului ca sunt indecisa si ca am nevoie de ajutorul vostru as vrea sa stiu si ce pot deveni daca merg pe profil de filologie sau stiinte sociale. Daca nu ati inteles ceva ma puteti intreba si va voi explica mai detaliat pentru ca am nespus de mult nevoie de o parere in plus...prietenii mei imi spun sa fac ce vreau si ce ar fi mai bine pentru mine iar familia imi spune sa ma gandesc la ce vreau sa fiu cand voi fi mare ca sa stiu la ce profil sa dau acum...dar eu habar nu am ce vreau sa fiu sau sa facsad FUNDA

5 răspunsuri:
| CasaSiDesign a răspuns:

Daca vrei sa mergi la facultatea de petrol si gaze iti trebuie neaparat chimie, matematica si fizica...e o facultate tehnica. La medicina veterinara iti trebuie chimie si biologie. Daca mergi pe profilul filologie si stiinte sociale vei ajunge cu succes profesor in invatamant, functionar resurse umane, functionar public, psiholog, etc.
Important este sa faci ceea ce iti place, dar uneori ca sa ajungi sus, bine si departe trebuie sa mai inveti si sa faci si lucruri care nu-ti plac.
P.S.: cunosc pe cineva care a studiat geografia si acum e ghid la o firma din America si viziteaza tot pamantul pe vase de croaziera.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Intai de toate, intrebarea este foarte foarte generala. De aceea recunosc ca nu am inteles, o chestie: ce ti-ar place cat de cat sa faci? Ce ti-ar place sa studiezi? Etc?
Te simti mama ranitilor si ii ajuti pe toti? Te simti mereu singura? Etc?
Daca da, la prima intrebare... poate e bine sa te uiti la magistratura...
La a doua, sa te uiti la psihologie...
Etc...
Deci... ce iti place sa faci?

| Hiraani explică (pentru cristimihailov):

Sa stau la calculatorlaughing Imi place sa fac orice dar nici macar nu stiu la ce sunt buna...m.am hotarat sa merg la mate info si sa ma axez pe informatica dar mai incolo nu stiu cum am sa o dausad

| cristimihailov a răspuns (pentru Hiraani):

Este corecta afirmatia ca stai pe net la filme, chat si muzica?

| Hiraani explică (pentru cristimihailov):

Normal ca este corectalaughing cine nu face asta? am decis sa merg la mate info happy sau mate info intensiv(info) dar inca sunt indecisa> Pentru ca vreau neaparat sa ajung la acest liceu si daca e nevoie o sa trec toate profilele pe care le are sad