| anonim_4396 a întrebat:

În orașul meu s-a efectuat niste cursuri de ajutor bucătar și lucrător comercial. Aceste cursuri sunt pe fonduri europene, fiecare cursant obținând la final o diplomă și o anumită suma de bani.

Cursul de lucrător comercial s-a desfășurat pe perioada a 3 luni, din Martie până în Mai anul acesta, dar nici acum cursanții nu și-au primit banii.
Cel de ajutor bucătar s-a desfășurat din August până la finele lui Septembrie, dar până la momentul de față, cursanții nu au văzut un ban.

In zona voastră se întâmplă asta?
De ce se întârzie atât cu banii?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

In zona noastra, cursantii au mers cu diplomele si s-au angajat la saormerii, fast fooduri si restaurante, iar acum au bani si au cam uitat ca mai au de primit o mica suma prin programul european. Dar in zona voastra, cursantii nu se angajeaza, asteapta o mica suma care li se datoreaza fiindca au facut efortul de a invata o meserie. Banii intarzie pentru ca programele europene trebuie sa demonstreze cu o multime de acte ca au respectat contractul.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi si angajeaza te numai sta la mila lor sa-ti dea cand vor ei banii, numai au de unde sa dea nimic, ai diploma cauta ti servici si ai banii tai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Eu sunt angajata de câțiva ani, dar știu de aceste cursuri iar cunoștințe de ale mele care au participat au zis că după atâta timp de când au terminat, nu au primit nimic, încă.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar daca se angajau, crezi tu ca mai plangeau cu anii dupa cateva sute de lei?

Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la institutia care a organizat cursurile si intreaba de la ei!

| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil nu au completat dosarul sa poata primii banii de la fondurile europene, ca aia nu-i da nimeni din Romania, ci de afara.