| Andreiandrei2000 a întrebat:

Lucrez intr-o tara straina la negru. Azi m-am gandit la un principiu economic si sistemul prin care statul se autosustine.
Practic cand am venit eu aici totul era gata facut, trotuare parcuri, strazi, muzee etc.
Daca as munci cu acte ei as participa prin munca mea prin acel impozit la toate aceste lucruri.
Eu consum toti acei bani aici, pe curent, mancare, benzina, etc.
Statul percepe la taxa din acei bani de ex cumpar o paine si dau 3 euro, si dau 30 de centi la stat.
Deci contribui la comunitatea prin faptul ca platesc acel impozit?

5 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

NU! Nu contribui cu nimic, alea sunt preturile! Daca ai fi turist nu ar trebui sa mananci? Daca ai fi angajat si ai plati impozitele pe care le platesc toti cetatenii acelei tari atunci ai putea zice ca contribui si tu! happy

| Ironwin a răspuns:

Acel "impozit" se numeste TVA (taxa pe valoare adaugata) si da contribui si tu si turistii la dezvoltarea acelei comunitati. Daca ai trimite bani in tara, atunci ar castiga statul roman (tot prin TVA-ul platit de cei care cheltuie banii trimisi de tine).

| Ironwin a răspuns (pentru lpavel):

Incorect, tot TVA-ul produselor consumate de Andrei sau turisti este castig pentru acel stat. Este adevarat ca in tara in care si muncesti contribui mai mult la bugetul local/stat.

| relian a răspuns:

Daca muncesti la negru aia faci muncesti la negru, nu prea contribui sa zic asa cu mare lucrusau as putea spune ca n contribui deloc.Impozitu ala ce zici tu se ia de la ala care vinde nu de la tine.Dai 3 euro pe o paine, ei vanzatoru din aia 3 euro plateste el impozit nu tu.Deci tu muncesti la negru, ai plati impozit pe venitu care il ai, atunci ai contribui cu ceva.Vezi tu omenii vor sa faca stau de toate dar ei nu se intreaba de unde sunt acei bani,toti vor sa se sustraga de la impozite,dar dau din gura vrem lumina pe strada,vrei sosele,vrem scoli si etc. Exact asa a facut Grecia nimeni nu mai platea nimic la stat, adica nu mai plateau impozite si statu s-a dus dracu, ii tine UE sa nu ii vanda aia la fier vechi, deci Grecia este un stat falimentar tocmai ca cetatenii lui nu plateau impozite, statu sa imprumutat sa intretina ce exista sau sa mai faca una alta si deja este dator vandut. Populatia sta f bine oamenii grecii vai noi suntem multumiti au bani la banci nau treaba dar intr-o tara falimentara te-ai dus dracu si tu cu tot cu banii de la banca laughingCare au fost mai destepti sau vorba vine mai hoti siau pus banii in strainatate, care nu la revedere stai si te uiti la banii tai de la banca in mom cand tara este falimentara laughing

| Parmalat a răspuns:

Da, contribui, dar nu atata cat ar vrea statul respectiv sa contribui.

Contribui mai putin. Daca toata lumea ar contribui la fel de putin, probabil strazile ar fi mai proaste si muzeele mai putine, dar ceva tot ar fi.