| tonyc7 a întrebat:

Nu am platit niciodata cu cardul. Insa vad tot mai multa lume ca o face. Cum se procedeaza? Ii dai vanzatoarei acel card pe care iti primesti salariul (si de pe care scoti banii de la bancomat), iar vanzatoarea ti-l baga intr-o chestie la care tu, de fata cu ea, trebuie sa tastezi acelasi cod pin?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu ii dai cardul. Il pui pe acel aparat unde iti indică vanzatoarea.
In functie de valoarea cumparaturilor (peste 100 de lei), introduci si pinul.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Acelasi cod pin, că văd că nu intelegi.

| tonyc7 explică (pentru darrio2007):

Trebuie neaparat sa cumpar ceva de peste 100 de lei? Daca iau doar o apa minerala si vreau sa platesc cu cardul, nu se poate?

Bula
| Bula a răspuns:

In principiu: da.
Exista si carduri cu care poti face plati si fara cod PIN, pana la o suma limita stabilita (de exemplu: pana la 100 lei), pentru plati marunte (de exemplu: bilet autobuz, parcare, etc.).

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru tonyc7):

Poți să cumperi ce vrei și de cat vrei. Cardul îl manipulezi singur nu îl dai nimanui.