| Mario1994 a întrebat:

Nu mai suport. Sunt necăjită tot mai mult de o săptămână. Plâng din cauza mamei, mama a exagerat cu berea la halbă. A început să vândă halbă la alcooliști în fata magazinului și stă mama după ei toată noapte. Mă doare asta
Numai urlă ei, înjură, stau mult cât vor

Ce sa fac ca mama sa renunțe la halbă? Sa nu ma trezesc cu casa sparta.

20 răspunsuri:
| Sekim a răspuns:

Bună
Iti recomand sa te duci sa vorbesti cu ea, sa ii spui ca te deranjeaza ceea ce face. Poti chema politia dupa ora inchiderii magazinului. Poti sa suni politia chiar si cand este deschis daca te deranjeaza. Politia va veni si le va da amenda sau ii va avertiza pentru deranjarea linistii publice.

| Mario1994 explică (pentru Sekim):

Bună seara. Mama nu ma înțelege, nu vrea sa ma asculte. Chiar m-a jignit urat, a zis ca face ce vrea. Nu mi-a picat bine. Dar la bun început mergea perfect magazinul alimentar dar acum a pus și dozator de bere și a distrus tot. Toți alcoolisti vin și ne deranjează mult, mama le permite. Ma doare sufletul. Sta și peste program mama cu ei.

| RAY a răspuns (pentru Mario1994):

Bea si ea cu ei?

| catalinclaudiu a răspuns:

Ai putea sa incerci sa ii explici situatia asta cuiva din politie, sfatul meu

| Mario1994 explică (pentru RAY):

Nu bea dar sta după ei.

| Sekim a răspuns (pentru Mario1994):

Oke. Nu ramane nimic de facut. Daca nu te lasa poti sa te muti la bloc sau ceva, sa stai linistita sau sa suni politia de fiecare data cand te deranjeaza. Nu se poate sa suporti asa ceva.

| RAY a răspuns (pentru Mario1994):

Inseamna ca betivani aia iti cheltuie ajutorul social in noaptea asta

| Anee1667 a răspuns:

Bună.
O să pară ciudat dar gândeşte-te cum ai putea să-i pui " beţe în roate " dacă ea nu te ascultă sub nicio formă.

| RAY a răspuns (pentru Anee1667):

Gandeste-te si tu logic, ca astfel face cei mai multi bani, asistati sociali beau pe bani nostri

| laeimbrea a răspuns:

Dacă vrei să nu mai stea dupa program până târziu, la o ora târzie, iei telefonul, suni la 112 si le spui ca "vecinul" tine deschis peste program, este gălăgie si te deranjează.

Dacă faci asta de 2 ori, nu o sa mai tina deschis dar ai grija, pot sa fie si consecințe, amenzi pentru mama ta...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te-ai gândit de ce beau acei oameni?
Beau de nefericiți ce sunt. Cănd ei beau, ei uită de nefericirea lor.
Mama îi ajută! La asta te-ai gândit?
Du-te și cumpără dopuri pentru urechi sau fă din vată înmuiată cu ceară topită, bagă-le în urechi, du-te la culcare și lasă viața să își urmeze cursul.

| Mario1994 explică (pentru Sekim):

Suport zilnic din cauza mamei...pentru ca le permite sa le vândă halbă cât vor ei. Mama nu realizează ce face, nu își dă seama. Ca nu e birt, e magazin alimentar. Program trebuie sa fie făcut dar mama tine deschis cât vrea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu beau deloc.
Am vrut să te ajut să vezi lucrurile și altfel, dar văd că nu am pe cine.

| Sekim a răspuns (pentru Mario1994):

Da, te inteleg. Probabil mama ta face asta pentru ca profitul magazinului a crescut. Cum am spus mai sus, suna politia cand este galagie mare, sau muta-te la bloc, la prieteni la orice ca sa fii linistita. Totusi, nu iti face bine la sanatate sa plangi, sa fii obosita, suparata etc.

| Mario1994 explică (pentru Sekim):

Nu pot sa ma mut. Nu am bani de bloc. Stau aici la mama ca nu am de ales, suport toate prostiile mamei. Ma necăjesc, ieri mi s-a făcut rău. Am zis ca mor.

| Sekim a răspuns (pentru Mario1994):

Am inteles. Singura optiune este sa suni la politie si asta e. Nu trebuie neaparat sa iti dai numele cand suni sau ceva. Pur si simplu le spui unde, cand si ce, si vor veni.

| Mario1994 explică (pentru Sekim):

Dar dacă îmi vede numărul?

| Sekim a răspuns (pentru Mario1994):

Daca te referi la mama ta, poti sterge apelul din lista. Daca politia vede numarul nu conteaza deoarece le poti spune ca doresti sa ramai anonima si asa va fi.

| LoveSleep a răspuns:

Mă faci să vreau să-mi fac vasectomie.