| Ionut2482 a întrebat:

O întrebare
Am făcut 18 ani în iunie și e ideea ca în iulie nu am mai primit alocație pana acum, septembrie.
Tot la începutul anului școlar am făcut o cerere pentru acordarea în continuare a alocației. Aveți idee dacă va intra in Octombrie toata alocația și de pe lunile în care nu am luat o?

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca nu esti la facultate numai vezi niciun leu, ti s-a dat alocatie pana la 18 ani, acum gata ori faci facultate si mai primesti alocatie pana la 26 de ani cu conditia sa termini facultatea si sa nu ai absente sau note mici, sau daca nu faci facultate angajeaza te, statul nu iti mai da nimic, esti major cauta ti serviciu.

| Ionut2482 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Știam ca s-a schimbat legislația. Ideea e ca sunt încă la liceu în a 12-a. Logic ca după BAC voi continua și cu facultatea. Dar știam ca noua legislație permite celor care au împlinit vârsta de 18 ani sa primească în continuare alocatia cei care își continuă studiile și sunt înregistrați intr o unitate de învățământ.