| anonim_4396 a întrebat:

Ola TPU! Stiti cumva daca platesc ca raspund la telefon cand ma suna cineva din alta tara. De exemplu m.a sunat o prietena din Londra si am vorbit cam 30 de minute. Cine plateste eu sau ea?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul depinde de telefonie, daca este fixa sau mobila. Daca te-a sunat pe fix plateste numai ea(daca nu a fost cu taxa inversa). Daca foloseste roamingul atunci platiti amandoua, ea mai mult si tu mai putin. De la 1 iulie tariful de roaming in tarile UE este de 29 de eurocenti/minut pentru cel care cheama si 8 eurocenti/minut pentru cel chemat. Numai bine!

8 răspunsuri:
| noink a răspuns:

100% ea plateste...ea tea sunat, e pa banii ei.

| alexa007 a răspuns:

Daca suni u platesti, daca suna ea plateste

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ea plăteşte, deoarece ea te-a sunat.
Baftă!

| SuS a răspuns:

Ea a paltit, deci u nu sunda dai un bip si te suna ea(deci pe bani ei)winking laughing

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Ea plateste, ea te-a sunat.
Tu doar vorbesti cu ea, n-ai de ce sa platesti.
Daca o suni tu, tu platesti.

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu cumva, daca nu ai activat serviciul roaming, plateste numai cel care te apeleaza? Chiar aveam o nelamurire in legatura cu asta.Ma suna fata din Franta si eu nu platesc.Dar nu stiu daca are activat roamingul sau nu.Multumesc anticipat daca stii ceva de asta.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Danut_Popa_1961):

Se poate, dar nu stiu exact, n-am avut asemenea convorbiri, am vorbit cu strainatatea doar de pe fix si la fel am fost sunat. Numai bine!

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Toate cele bune!