| anonim_4396 a întrebat:

Pareri inflatiei Romaniei, adica un sampon head&shoulder 50 lei? In Uk dau 2, 50£

17 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

E 40 lei la 675ml. Cât e în UK aceeași cantitate?
La 200ml costă 10 lei, mult mai puțin decât acolo 2.5 £.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa e ca ai comparat ala de 600 ml din Ro cu ala de 100 ml din UK? asa ca sa para interesanta intrebarea ta?

| johnnny123 a răspuns:

Sigur compari aceleași cantități?

La noi costă 21 lei - 400 ml...
https://altex.ro/sampon-head-shoulders-classic-clean-400ml/cpd/SPM81081258/

Nu spun că nu ar fi inflație în România, dar inflație este și în UK.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scuze pentru greserile gramaticale, prof einstein

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Dar diferentiaza salariul din ro cu cel din uk

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar diferentiaza o chirie in Londa cu una in Bucuresti

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim_4396):

Spune cât e chiria la Londra

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

Sunt scumpe casele la ei

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim3247):

Nu locuiesc in Londra, locuisc in birmingham

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim3247):

Locuiesc*

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici intervine diferența dintre nivelurile de trai. Cetățenii dintr-o țară cu nivel de trai mai bun își pot permite mai multe sticle de șampon (sau orice altceva) decât cetățenii dintr-o țară cu nivel de trai mai prost. Nu este niciun secret.

Dar prețurile cu care se vând produsele de larg consum într-o țară NU sunt direct proporționale cu venitul mediu din acea țară.

Dacă ar fi așa, atunci în Monaco (unde venitul mediu lunar este de 15500$) un Head&Shoulders ar trebui să coste 100$. Ceea ce evident nu se întâmplă, pentru că nu așa funcționează economia.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă cineva se îmbolnăvește în Anglia ia repede avionul și se duce în altă țară în spital.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim3247):

Aici este adevarat, sistemul lor medical este groaznic, astepti 5 ore pentru un consult, plus ca si ei sunt atat de pasivi

| Dismally a răspuns:

Inflatia este mare si probabil va mai creste. Nu trebuie sa compari preturile de la noi cu cele din UK, sunt destule produse mai scumpe la noi, dar fiecare tara are piata ei iar preturile sunt stabilite in functie de cerere si oferta.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite cât e inflația reală în Anglia - o medie de 20% - 50% la creșterea de prețuri la produse de bază.
https://i.postimg.cc/tJ5FMKS9/tabel1.jpg
Nu mai merită nici în Anglia să pleci și să trăiești din salariu chiar dacă e mare.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

Într-un an poți să spui că și acolo a fost inflație de 30% exact ca în România.
După produsele de bază faci inflația reală că salariile rămân la fel sau cresc cu vreo 10%.

| dullcat a răspuns:

Buna.Ca fapt divers, sunt multe alte sampoane care chiar au ingrediente ok, la preturi mult mai bune. Head&shoulder nu este unul dintre ele.