| 2021CorvetteStingray a întrebat:

Salut, am o intrebare. Am un cont pe coinbase si ma intrebam daca atunci cand vand criptomonede pentru eur in portofelul coinbase de eur, platesc taxe sau doar atunci cand scot pe paypal/card? Stiu astia de la anaf ce treburi fac eu in coinbase sau alte platforme atat timp cat nu scot bani in banca sau pe paypal ( sau pe unde mai au acces anaf )?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La ANAF trebuie sa-ti declari veniturile suplimentare cheltuielilor aferente, deci daca ai profit.
Pierderile tale nu se impoziteaza (doar daca faci declaratii aiurite).

| 2021CorvetteStingray explică (pentru Bula):

Daca nu vand si atunci cand fac se strang multi ii fac toti in bitcoin si cumper apoi sa zicem un gift card de eMAG iar apoi cu el cumpar, are ce sa se taxeze? Eu practic doar transfer bitcoinul la o alta adresa dar in schimb primesc un bun.

Bula
| Bula a răspuns (pentru 2021CorvetteStingray):

Si acel bun are o valoare, care se trateaza asemanator.

| Violleta2022 a răspuns:

ANAF-ul deja a anuntat ca au inceput verificarile conturilor Paypal.
Uite aici:

https://www.digi24.ro/......at-1792397