| biosop32 a întrebat:

Salut am si eu o intrebare. Am pierdut chitanta de mana a casei facuta intre propietar si mama, tata + martori asa se facea pe vremea aia. in fine am pierdut-o si am gasit o copie si as vrea s-o legalizez exista vreo solutie s-o legalizez?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti legaliza o copie daca nu ai originalul, notarul public nu legalizeaza copii fara sa vada originalul.

5 răspunsuri:
| biosop32 explică (pentru Ioandelasal):

Pai am pierdut originalu..nam ce sa fac alt ceva nu?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru biosop32):

Inchei un nou contract cu proprietarul casei sau introduci o actiune in judecata.

| biosop32 explică (pentru Ioandelasal):

Propietari au murit. de ceva timp deci ce sa fac? n-am decat copia dupa contract

| biosop32 explică (pentru Ioandelasal):

Propietaru a murit si mostenitori nu stiu daca mai traieste vreunu din ei erau toti batrani atunci cand au luat casa. n-am decat copie dupa contract cred ca doar cu un avocat pot sa fac treaba da costasad

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru biosop32):

Atunci nu ai alta solutie decat o actiune in judecata pentru pronuntarea unei hotarari care sa tina loc de contract de vanzare-cumparare sau o actiune in uzucapiune, daca sunt indeplinite conditiile prevazute de Codul civil.
Consulta un avocat.