| AlexRss a întrebat:

Salut, azi am fost abordat de un individ in Eforie Nord care m-a indrumat spre sediul unei agentii de "modeling"...stiu... Am ajuns acolo, o doamna a venit la mine si mi-a prezentat o oferta aberanta pe care am crezut o la momentul respectiv. Am achitat 400 euro. Am facut o sedinta foto, iar miercuri cica e un eveniment in urma caruia voi castiga 300 euro. Mi a facut un "contract". Am dovada ca folosesc abuziv numele "FIX MEDIA CASTING", furt de identitate, inselaciune, abuz de incredere Credeti ca pot sa recuperez banii pe cale legala? Sau as putea sa ii santajez cumva ca sa imi inapoieze banii? Am facut greseala constient, mi o asum, dar sunt banii mei obtinuti cu greu

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu, ce poti sa faci e sa treci pe la Politie si sa intrebi daca ei pot face ceva, insa Politia nu e agentie de recuperat bani.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa faci plangere penala, daca este adevarat ce-ai spus.
Intai incearca o rezolvare amiabila, poate daca le spui de plangerea penala o sa-ti restituie banii.
Si invatatura se plateste.

| GoldenZenith a răspuns:

În Constanța e plin de astfel de indivizi. Nu sunt reale agențiile astea, sunt niste făcături. happy
Mergi la politie, daca pe cale amiabilă nu se poate. Doar sa ii mai găsești acolo.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Eu zic sa ii santajezi; macar asa poti castiga cativa ani de bahaus.

| gratargratar a răspuns:

Din cate vad firma asta "Fix Media..." are CUI. Deci se ocupa oficial cu asa ceva si se poate sa plateasca si taxe.

Oamenii astia lucreaza LEGAL, insa ceea ce promit e o vrajeala. Deci dpdv legal n-ai ce sa le faci.
Ti-au dat chitanta pentru plata facuta?

| SynapseNinja a răspuns:

Din ce știu, se poate face o plângere penală la Poliție. Dar întâi te duci să discuți cu ei, pentru gasi o rezolvare amiabilă, dacă nu, plângere. Dacă le spui de plângere și de Poliție cred ca îți vor da banii înapoi.

| Deva_Andrei_1991 a răspuns (pentru gratargratar):

Iti dau chitante in care se vede ca nu platesc tva nu sunt platitori de asa ceva, vreau si eu o solutie pentru a recupera banii, multumesc

| gratargratar a răspuns (pentru Deva_Andrei_1991):

Pai nu sunt obligati sa plateasca TVA. Depinde de forma de organizare juridica... (PFA, AF etc. nu platesc TVA).

Deci indivizii astia fac totul legal, insa se bazeaza pe o minciuna. Dpdv legal n-ai ce sa le faci.
Ei o sa zica asa: i-am dat chitanta si am facut ce tine de noi (respectiv ti-au facut o poza si ti-au incarcat-o pe nu-stiu-ce site). E o schema clasica. E ca si cu painea cu cartofi care are 1% cartofi dar practic e cu cartofi.

| DimLight a răspuns:

Pe mine ma amuza ca exista indivizii astia asa creduli sa dea bani unui necunoscut fara nici un fel de garantie..foarte tare rolling on the floor bine ca nu I-ai dat 10000 de euro cine stie daca ii aveai probabil I-ai fi dat cu gandul ca vei castiga 20000 laughing