| StepanSebastyan a întrebat:

Salut,dacă mă poate ajuta cineva (sunt în Germania și mi-au blocat o anumită sumă de bani pe card pe care nu pot să o scot s-au transfer am sunat și mi-ai spus ca am o filiale și sunt blocați pot să i mai recuperez?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca ai datorii pe undeva numai poti recupera banii, de aceia ti au fost blocati sa platesti datoria cu ei, tu stii ce datorii ai si unde, banii unde ti sau blocat in Germania sau in Romania? Numai sunind la banca unde ai contul si cardul aflii de ce ti sau blocat banii si ce datorii ai, ei iti vor spune exact, suna i pe ei.

| doctorandus a răspuns:

Bancile au obligatia de a preveni spalarea de bani. Deci orice transferuri suspecte se soldeaza cu blocarea contului bancar. De asemenea, au obligatia de a respecta popririle mandatate de judecatori.

Deci: daca ai primit niste bani pentru a imprumuta cardul tau bancar altcuiva, banca ti-a blocat contul pe drept. De asemenea daca ai fost declarat "director de banca" sau "functionar de agentie de turism" al carui rol e sa trimita banii dintr-un cont in altul. Sagetile sunt prinse 100%, nu au niciodata scapare.

| Violleta2022 a răspuns:

Cine ti-a blocat suma de bani?
Banca dn Romania, banca din Germania, bancomatul, cine?